Ovidiu Hațegan s-a ajutat de VAR pentru a da un cartonaș roșu și un penalty în Arabia Saudită! Faze ciudate la Al Hilal – Al Raed | VIDEO

Ovidiu Hațegan, alături de brigada sa obișnuită din Liga Campionilor formată din Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe, a condus vineri seara partida din etapa 25 a campionatului din Arabia Saudită, Al Hilal – Al Raed.

Meciul a fost unul cu peripeții, în sensul că a fost nevoie de intervenția VAR pentru ca arbitrul român să dea un cartonaș roșu în minutul 64 fotbalistului gazdelor, Albulahy. Românul s-a dus către camera video de la mijlocul terenului și a observat hențul în postură de ultim apărător.

Trei minute mai târziu a avut nevoie de o nouă intervenție VAR pentru a dicta penalty pentru oaspeți.

De asemenea, în ultimul minut s-a marcat un gol după ce mingea a fost introdusă de portar între buturi după o intervenție hilară pe un șut care semăna a centrare. Și aici a fost ajutat de cei din cabina VAR, fără a mai privi o reluare.

În cele din urmă Al Hilal s-a impus cu 2-1 și este în clasamentul din Arabia Ssaudită pe locul 2 cu 42 de puncte.

Întreaga brigadă va reveni azi în România, iar luni va pleca din nou din țară, de această dată fiind delegată la un meci de Champions League, programat marți sau miercuri. Deocamdată nu se cunoaște care este partida la care vor oficia cei patru români.

Publicat: 06 03. 2021, 08:12