Olimpiu Moruțan, golul victoriei pentru Galatasaray în minutul 90+11! Cim Bom, abia pe locul 8 în clasament

Olimpiu Moruţan, fotbalistul transferat de la FCSB la Galatasaray, a marcat un gol important în meciul câştigat, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2, în faţa formaţiei Rizespor, în etapa a opta a campionatului Turciei.

Moruţan, care a intrat pe teren în minutul 90+1, a marcat în minutul 90+11. Este al doilea gol pentru Moruțan la Galatasaray, după ce a marcat și etapa trecută, cu Goztepe.

Celelalte goluri ale învingătorilor au fost înscrise de Mohamed, în minutele 6 şi 75. Alexandru Cicâldău a fost integralist la oaspeţi. La gazde, fostul jucător de la Astra și FCSB, Boldrin, a ratat un penalty în minutul 89.

Pentru Risezpor a marcat Pohjanpalo, în minutele 18 şi 26. În minutul 87, de la Galatasaray a fost eliminat Berkan Kutlu, iar un minut mai târziu Fernando Boldrin (Rizespor) a ratat un penalti.

Galatasaray ocupă locul 8 în clasament, cu 14 puncte, iar Rizespor este pe ultima poziţie, cu un punct. Lider este Fenerbahce, care are 19 puncte.

Vești bune și de la Bogdan Stancu

Olimpiu Vasile Moruţan (22 ani), care a semnat cu Galatasaray la finalul lunii august, şi-a început cariera la Universitatea Cluj, după care s-a transferat la FC Botoşani, iar în 2018 a ajuns la FCSB.

Moruţan a devenit al 15-lea fotbalist român care joacă la Galatasaray, cei mai cunoscuţi fiind Gheorghe Hagi şi Gheorghe Popescu. Galatasaray a transferat în luna iunie un alt mijlocaş român, Alexandru Cicâldău, de la Universitatea Craiova.