Olimpiu Moruțan, elogiat de Fatih Terim după golul senzațional marcat pentru Galatasaray! Ce a spus „Împăratul”

moruțan galatasaray
Vezi galeria foto - 6 poze

Fatih Terim, antrenorul formației Galatasaray Istanbul, s-a declarat încântat de golul marcat de românul Olimpiu Moruțan.

Fotbalistul echipei turce, Olimpiu Moruţan, a reușit să marcheze în meciul câştigat, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Goztepe, în etapa a şaptea a campionatului din această țară.

Olimpiu Moruţan a jucat până în minutul 84, iar celălalt român de la Galatasaray, Alexandru Cicâldău, a fost integralist. Cicâldău a primit un cartonaş galben în minutul 82.

Olimpiu Moruțan, elogiat de Fatih Terim după reușita din campionat pentru Galatasaray. „A înscris un gol superb, elegant”

Moruţan a marcat golul de 2-1, în minutul 56. Oaspeţii au deschis scorul prin Ndiaye ’43, iar Galatasaray a egalat în minutul 49, prin Dervişoglu. Cim Bom ocupă locul 10 în clasament, cu 11 puncte. Goztepe este pe 18, cu 5 puncte. Liderul Fenerbahce are 16 puncte.

”În repriza a doua am avut mai multe ocazii, am reușit să aducem mai multă presiune la poarta adversă. Primul gol l-am marcat după o greșeală a portarului advers, apoi Moruțan a înscris un gol superb, elegant. La fel ca Alex Cicâldău, Moruțan a jucat mai bine în repriza a doua.

Sunt foarte fericit pentru victorie, mai ales că nu am câștigat etapele trecute jocuri pe care am fi meritat să le câștigăm. Jocul a fost pe placul meu, iar scorul este mulțumitor la final”, a punctat Fatih Terim.

Presa din Turcia nu a ezitat să îl laude pe fostul jucător al lui FCSB, despre care spune că este unul dintre cei mai talentați tineri jucători români.

Publicat: 27 09. 2021, 09:31
Actualizat: 27 09. 2021, 09:59