O partidă din preliminariile CM 2022 a început cu 15 minute întârziere! Motivul este unul incredibil

Partida dintre Elveția și Lituania, din preliminariile CM 2022, a început cu 15 minute întârziere, din cauza faptului că una dintre porți nu avea dimensiunile corespunzătoare.

Elveția a reușit să se impună în fața Lituaniei, 1-0, prin golul marcat de Shaqiri, în minutul 2.

• ProSport a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul European de Fotbal U21, din Ungaria și Slovenia. Andrei Trifan, Alin Grigore și Mihai Pop (video+foto) transmit cele mai noi informații de la fața locului.

Partida Elveția – Lituania a început cu 15 minute întârziere

Startul meciului dintre Elveția și Lituania a fost dat cu 15 minute mai târziu, decât era stabilit, din cauza faptului că una dintre porți nu avea dimensiunile corespunzătoare. Mai exact, aceasta măsura cu zece centimetri mai mult decât era necesar. Descoperirea a fost făcută de oficialii UEFA, în timpul inspecției de rutină, astfel că au cerut înlocuriea porții.

Organizatorii partidei de pe stadionul „Kybunpark” au schimbat poarta „defectă” cu una care avea dimensiunile legale. Deși s-au mișcat destul de rapid, începerea meciului a fost întârziată cu un sfert de oră.

România fost învinsă de Germania

„Tricolorii” au făcut un meci bun în fața Germaniei, însă nemții au reușit să se impună cu scorul de 1-0. Deși portarul Florin Niță a avut o evoluție remarcabil, Serge Gnabry a reușit să trimită mingea în poarta României.

„Ar fi trebuit să înscriem al doilea gol, pentru că astfel nu am fi fost în pericol să pierdem două puncte. Ne-au lipsit isteţimea, poate puţină voinţă în careu. Însă portarul lor a avut câteva intervenţii bune. Felicitări”, a declarat Manuel Neuer, portarul nemților, la finalul meciului cu România.

Publicat: 29 03. 2021, 10:17
Actualizat: 29 03. 2021, 10:29