Nu a mai suportat umilința! FOTO | Ce a făcut Messi la trei minute după ce Isco a marcat al șaselea gol al Spaniei în poarta Argentinei

Argentina a trăit, marți seară pe Wanda Metropolitano din Madrid, una dintre cele mai mari umilințe din istorie. Zdrobiți de Spania cu 6-1, elevii lui Jorge Sampaoli l-au pus pe Leo Messi, absent de pe teren, într-o ipostază ingrată, starul Barcelonei plecând din tribune cu 13 minute înaintea finalului.

Un hat-trick al lui Isco și câte un gol semnat de Diego Costa, Iago Aspas și Thiago Alcantara le-au oferit fanilor de pe stadionul lui Atletico Madrid o seară de neuitat. Dar și lui Messi. Scos din joc de o problemă musculară, superstarul argentinian a luat loc în tribune alături de ceilalți jucători lăsați de Jorge Sampaoli în afara lotului, dar nu a putut vedea până la final cum colegii lui primesc gol după gol și sunt umiliți de magia lui Isco și Iniesta.

În minutul 77, la puțin timp după ce Aspas a făcut 5-1, iar Isco a marcat al treilea gol al său pentru 6-1, Messi s-a ridicat pur și simplu de pe scaunul pe care stătea și a plecat spre vestiare, nervos pe prestația coechipierilor săi.

Lăsat în afara lotului și în amicalul cu Italia (2-0 pentru Argentina), Messi nu a putut juca din cauza unei probleme musculare, iar președintele Federației de Fotbal din Argentina a dezvăluit că decizia de a fi menajat vine pentru a nu-i agrava problema și a nu-l scoate din joc pentru „sferturile” Ligii Campionilor, unde Barcelona va da peste AS Roma: „Dacă Messi nu este la 100% din capacitate, nu ar trebui să riscăm! Avem un țel comun, iar acesta este Campionatul Mondial din Rusia. De ce să riscăm? Ar fi inutil”, a fost anunțul lui Claudio Tapia, cu o zi înaintea meciului.

Publicat: 28 03. 2018, 08:47
Actualizat: 28 03. 2018, 09:04