Nouă din nouă! Roma, victorie istorică în Serie A!

AS Roma a stabilit un nou record în Serie A, după victoria cu Udinese, scor 1-0, din această după-amiază. A strâns a noua victorie consecutivă în nouă meciuri, cel mai bun start din istorie din Italia

*În șase din cele nouă victorii ale romanilor, golurile au venit în repriza secundă

Nimeni nu se aștepta ca AS Roma să debuteze atât de bine în Serie A în acest sezon! Deși l-au pierdut pe Erik Lamela, au adus mulți jucători noi, precum Ljajic, Gervinho sau Strootman, iar șefii clubului au adus un antrenor nou în persoana lui Rudi Garcia, romanii merg ceas! Și doboară record după record în Serie A. După victoria de duminică în deplasarea de la Udinese, scor 1-0,  Roma a ajuns la a noua victorie consecutivă în campionatul italian. Record absolut în istoria primei divizii italiene, după ce o performanță asemănătoare, stabilită de Juventus în sezonul 2005-2006, a fost ștearsă din istorie, în urma retrogradării „Bătrânei Doamne” din cauza scandalului „Calciopoli”.

Romanii au un avantaj de cinci puncte în fruntea clasamentului Serie A în fața lui Napoli și Juventus

Golaveraj 23-1!

Cum au ajuns romanii să fie echipa de bătut în Serie A, luându-i locul lui Juventus? Ei bine, cu o defensivă de fier. Deși nu are staruri în compartimentul de fund, jucători precum Benatia, Leandro Castan, Balzaretti, Maicon sau Torosidis își fac treaba excelent. Iar asta se vede în golaverajul romanilor, unul incredibil după nouă etape: 23-1. Însă nu trebuie neglijat nici mijlocul roman, format din Pjanic, De Rossi sau Strootman, care își domină meci de meci adversarii. Și, nu în ultimul rând, pregătirea fizică aproape perfectă: în șase din cele nouă victorii din acest sezon, romanii au înscris golurile în repriza secundă. Inclusiv în meciul cu Udinese, când victoria a fost adusă de americanul Michael Bradley, în minutul 83.

Publicat: 27 10. 2013, 21:22
Actualizat: 29 10. 2013, 10:46