Nicolae Stanciu, prestație excelentă pe „Meazza”. FOTO & VIDEO | Românul a fost aproape de un gol fabulos contra lui Inter Milano

Nicolae Stanciu (26 de ani) a avut o prestație excelentă pentru Slavia Praga în meciul cu Inter Milano, din grupele Ligii Campionilor, care s-a disputat marți, și s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Cea mai mare ocazie a românului a avut loc în minutul 67, când a executat o lovitură liberă de la o distanță de aproximativ 30 de metri, însă balonul a mers puțin pe lângă bara lui Handanovic.

Minutul 67: Stanciu trimite puțin pe lângă poarta lui Handanovic din lovitură liberă (FOTO / Captură DigiSport)

Minutul 67: Atât i-a lipsit lui Stanciu să înscrie din nou pe stadionul lui Inter, după ce a mai realizat acest lucru cu FC Vaslui

Fostul jucător de la Anderlecht și FCSB a avut o contribuție importantă și la unicul gol al partidei, reușit de Olayinka, în minutul 63. Mijlocașul a combinat bine cu nigerianul în bandă, iar Slavia a produs surpriza contra lui Inter.

Potrivit datelor furnizate de site-ul whoscored.com, Stanciu a șutat de cinci ori în partida cu Inter: două au fost pe poartă, două nu au prins cadrul porții, iar unul a fost respins. De asemenea, internaționalul român a avut o acuratețe a paselor de 72% (28 de pase reușite din 39), a reușit trei dribling-uri din cinci încercate, două pase cheie, și a realizat două tackling-uri.

Alte momente importante, cu Nicolae Stanciu în prim-plan:

Minutul 20: Stanciu e blocat în ultimul moment la marginea careului de Sensi, înainte ca românul să încerce șutul.

Minutul 33: Stanciu îi pasează excelent, din prima, lui Masopust, care are mult spațiu la dispoziție, însă acțiunea de atac s-a încheiat prematur

Minutul 51: Stanciu e din nou periculos la marginea careului, însă șutul său este moale, iar Handanovic îndepărtează pericolul

Minutul 77: Stanciu găsește o pasă filtrantă excelentă, lăsându-și un coechipier în poziție ideală în careul advers

Să vină Barcelona și Borussia!

Deși a fost egalată pe final, prin golul semnat de Inter prin Barrella, Slavia Praga a avut o prestație convingătoare, în ciuda faptului că puțini se așteptau să scoată puncte într-o grupă cu Inter Milano, Borussia Dortmund și FC Barcelona.

Pentru echipa lui Stanciu urmează duelul de acasă, din 2 octombrie, cu Borussia Dortmund. În runda a treia, în data de 5 noiembrie, cehii vor juca pe Camp Nou, contra Barcelonei.

Publicat: 17 09. 2019, 21:51
Actualizat: 17 09. 2019, 21:56