Nicolae Stanciu, momente dramatice în Champions League. Slavia Praga a ratat calificarea în grupe după ce VAR-ul a intervenit în două momente esențiale | VIDEO

Nicolae Stanciu-(SLA),Image: 559043999, License: Rights-managed, Restrictions: Při použití tohoto snímku povinnost uvést kredit ve formě: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia, Model Release: no
Vezi galeria foto - 8 poze

A fost o seară aprigă în preliminariile Champions League. Am aflat și celelalte trei echipe care merg în grupe. Nicolae Stanciu a fost la 45 de minute de calificare, dar după ce a condus cu 1-0 la pauză, Slavia Praga a pierdut cu 4-1. Oamenii din camera VAR au intervenit de două ori: au dictat o lovitură de la 11 metri, dar și repetarea acesteia.

Slavia Praga își dorea foarte tare să obțină a doua participare consecutivă în grupele Champions League. Iar seara a început minunat pentru formația din capitala Cehiei, în duelul de pe terenul Midtjylland. După 0-0 acasă, echipa lui Nicolae Stanciu a deschis scorul rapid, încă din minutul 3.

Internaționalul român a executat foarte bine o lovitură de la colțul terenului, portarul advers a boxat, iar mingea ajuns la Olayinka. Atacantul nigerian nu a reușit să șuteze bine din prima, dar după aceea a trimis balonul în poartă, după un șut necruțător din întoarcere. (VIDEO AICI)

Nicolae Stanciu a fost felicitat de colegi pentru execuția din corner. Românul a jucat 90 de minute în prima partidă și a început titular și returul, dar a fost înlocuit în minutul 68.

Meciul s-a complicat în minutul 65. Danezii au egalat după o ieșire greșită a portarului Kolar. Minutul 80 a adus o fază incredibilă. Gazdele au obținut o lovitură de la 11 metri după ce arbitrul s-a consultat cu cei din camera VAR. Kaba a tras la poartă, portarul a ghicit colțul și a respins.

Slavia părea să fi scăpat dintr-un moment dramatic. Doar că din nou au intervenit cei din camera arbitrajului video care au observat că portarul Kolar s-a mișcat înainte de execuție. Lovitura a fost repetată, iar Scholz a marcat și tabela arată 2-1 pentru formația din Danemarca. (VIDEO AICI)

După acest moment, Slavia Praga s-a prăbușit și a mai încasat încă două goluri. Onyeka și Dreyer au marcat și au stabilit scorul final, 4-1 pentru Midtjylland.

În celelate două partide, PAOK Salonic – Krasnodar s-a terminat 1-2, iar rușii s-au calificat după ce în tur câștigaseră cu același scor. Salzburg a învins cu 3-1 Maccabi Tel Aviv și a mers mai departe după 5-2 în cele două manșe.

Nicolae Stanciu, convocat la echipa națională de Mirel Rădoi

Nicolae Stanciu a primit o veste bună chiar în ziua partidei cu formația din Danemarca. Mirel Rădoi a anunțat lotul pentru partida cu Islanda. din barajul pentru EURO, dar și pentru confruntările cu Norvegia și Austria, din Liga Națiunilor.

Portari: Ciprian Tătăruşanu (AC Milan/Italia, 69/0), Florin Niţă (Sparta Praga/Cehia, 2/0), David Lazar (Astra, 0/0)

Fundaşi: Sergiu Hanca (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 1/0), Vlad Chiricheş (Sassuolo/Italia, 59/0), Dragoş Grigore (Ludogorets/Bulgaria, 38/1), Alin Toşca (Gaziantep F.K./Turcia, 19/0), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa/Rusia, 11/0), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 0/0)

Mijlocaşi: Alexandru Creţu (NK Maribor/Slovenia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 39/5), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 21/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 39/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 7/0), Gabriel Iancu (FC Viitorul Constanţa, 1/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 24/4), Alexandru Mitriţă (New York City FC/SUA, 11/2), Ianis Hagi (Rangers/Scoţia, 11/0)

Atacanţi: Claudiu Keşeru (Ludogorets/Bulgaria, 37/13), Denis Alibec (Astra, 12/2), George Puşcaş (Reading/Anglia, 16/7)

Alţi 8 fotbalişti de află pe lista de rezervă, staff-ul echipei naţionale urmând a apela la aceştia în cazul apariţiei vreunei indisponibilităţi: Cristian Bălgrădean (CFR Cluj, 0/0), Mihai Bălaşa (Universitatea Craiova, 6/0), Florin Ştefan (Sepsi, 1/0), Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 2/0), Dan Nistor (Universitatea Craiova, 4/0), Deian Sorescu (Dinamo, 0/0), Florin Tănase (FCSB, 3/0), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 7/0).

Publicat: 30 09. 2020, 23:50
Actualizat: 01 10. 2020, 00:10