Nicolae Stanciu, eroul Slaviei Praga! Și-a salvat echipa de la o rușine istorică, după ce a reușit un hat-trick și a oferit un assist

Slavia Praga a fost aproape de o mare rușine în Cupa Cehiei! Nicolae Stanciu și-a salvat însă echipa, iar campioana a bătut-o cu 4-2 pe modesta Velvary.

La pauză, echipa de liga a treia a condus cu un incredibil 2-0, dar Stanciu a marcat de trei ori în partea a doua a meciului.
După succesul cu 4-2, Slavia a obținut calificarea în optimile Cupei Cehiei.

Internaționalul român, care a punctat și în ultima partidă de campionat, s-a aflat pe lista de transferuri a celor de la Galatasaray în această vară, dar tratativele dintre trupa din Turcia și Slavia Praga au intrat în impas.

Nicolae Stanciu, trei goluri în Cupa Cehiei pentru Slavia Praga

Slavia Praga și-a menajat mulți oameni de bază în partida din Cupa Cehiei, dar Stanciu a apărut printre titulari, la fel ca Samek și Masopust.

Ar fi trebuit să fie doar un „antrenament cu public” pentru Slavia, care a avut însă parte de o primă repriză de coșmar, în condițiile în care portarul Kinsky și fundașul Matys au debutat pentru formația din Praga: la pauză, gazdele au condus cu 2-0.

Oaspeții au făcut nu mai puțin de trei schimbări, însă Stanciu a rămas în teren și a făcut spectacol: a marcat de trei ori, ultima oară din lovitură liberă, dar a și pasat decisiv la reușita lui Traore, tot dintr-o fază fixă.

Pe lângă cele trei goluri înscrise, Stanciu a mai avut o șansă mare de gol, în condițiile în care adversara Slaviei a cedat din punct de vedere fizic, așa cum era de așteptat.

Publicat: 22 09. 2021, 20:05