Nicolae Stanciu, criticat în presa internațională după prestația dezamăgitoare din Slavia Praga – Arsenal: „Este cel mai talentat jucător al lor, dar nu a reușit nimic!”

În acest moment, Stanciu este cel mai bine cotat jucător impresariat de Anamaria Prodan

Slavia Praga a fost învinsă de Arsenal, scor 0-4, în returul sferturilor Europa League. Nicolae Stanciu nu a avut o prestație strălucită, astfel că a fost criticat în presa internațională.

Nicolae Stanciu (27 de ani) a fost transferat de Slavia Praga, în vara lui 2019, de la Al-Ahli, pentru patru milioane de euro. Acesta mai are contract până în 2023 cu formația cehă.

În campionat, Slavia Praga se află pe primul loc, cu 68 de puncte obținute după 26 de meciuri jucate.

Nicolae Stanciu, criticat în presa internațională după prestația dezamăgitoare din Slavia Praga – Arsenal

Mijlocașul Slaviei a început titular meciul cu Arsenal, însă a fost schimbat cu Lingr, după primele 45 de minute. Itelienii de la Tutto Mercato au critcat prestația internaționalului român și i-au oferit nota 5.

„Stanciu este cel mai talentat jucător al lor, dar nu a reușit nimic. A fost înlocuit la pauză, după o prestație dezamăgitoare”, au scris cei de la tuttomercatoweb.com.

Nicolae Stanciu, implicat în campania celor de la Slavia Praga împotriva rasismului

Nicolae Stanciu a transmis un mesaj împotriva rasismului, după scandalul de la meciul cu Rangers din Europa League.

Slavia Praga și Rangers s-au întâlnit în optimile de finală ale Europa League, iar cehii s-au impus cu scorul de 2-0 în Scoția, după ce au remizat pe teren propriu, scor 1-1, și s-au calificat astfel în sferturile de finală ale competiției.

întâlnirea din retur nu a fost lipsită de incidente. După ce portarul ceh, în vârstă de 26 de ani, al Slaviei Praga, Ondrej Kolar, a fost victima unei intrări criminale a lui Kemar Roofeat, atacantul în vârstă de 28 de ani al lui Rangers, s-a lăsat cu victime și la vestiare, după meci.

Ondrej Kudela, fundașul în vârstă de 33 de ani al Slaviei Praga, a fost acuzat că i-ar fi adresat injurii cu tentă rasistă lui Glen Kamara, mijlocașul finlandez în vârstă de 25 de ani al lui Rangers. Situația ar fi degenerat și „inculpatul” ar fi fost luat la bătaie și chiar umplut de sânge de către adversari, la vestiare.

În urma acestui incident, Slavia Praga a reacționat și a realizat un videoclip care reprezintă multiculturalismul din cadrul echipei din Cehia și prin care jucătorii transmit să sunt împotriva rasismului.

„Rasismul nu își are locul în fotbal, în societate și nicăieri altundeva în viețile noastre. Orice formă de rasism este inacceptabilă. Suntem Slavia, o echipă cu jucători din 11 țări diferite și trei continente. Spunem un NU ferm rasismului”, a spus Jan Boril, fundașul și căpitanul Slaviei Praga.

„Spune nu rasismului”, a fost și mesajul lui Nicolae Stanciu, transmis în limba română.

Publicat: 16 04. 2021, 11:33