Nici victoria nu i-a oprit furia. Pep Guardiola l-a luat la ceartă pe un jucător al lui Southampton. Motivul momentelor tensionate de la finalul partidei

Manchester City are un parcurs impecabil în Premier League. Ultima etapă i-a adus alte 3 puncte, astfel Pep Guardiola a bifat alături de „cetățeni” 12 victorii consecutive și sunt lideri în clasament, la 8 puncte distanță de locul doi, ocupat de echipa lui Mourinho, Manchester United.

Meciul, câștigat de City, 2-1, cu Southampton, nu a fost unul lipsit de emoții pentru Guardiola. În minutul 47 De Bruyne a deschis scorul pentru City, însă Oriol Romeu a restabilit egalitatea. Liderul din Premier League a reușit să marcheze golul victoriei cu doar câteva secunde până la fluierul final. Assist-ul lui De Bruyne pentru Sterling din minutul 90+6 l-a ridicat pe tehnicianul catalan, Pep Guardiola de pe bancă și l-a făcut să sară în sus de bucurie.

De la extaz la furie a fost doar un pas, pentru că la finalul meciului, Guardiola a vrut să își regleze conturile cu jucătorul lui Southampton, Redmond, pe care l-a luat la ceartă pentru că a tras de timp pe durata partidei, când scorul arăta 1-1.

Publicat: 30 11. 2017, 12:15
Actualizat: 30 11. 2017, 12:16