Neymar și Mauro Icardi au răpus-o pe Olympique Lyon! Lionel Messi, tensiuni cu Pochettino în momentul schimbării

Paris Saint-Germain's Argentinian forward Lionel Messi (L0 leaves the pitch after chatting with Paris Saint-Germain's Argentinian head coach Mauricio Pochettino during the French L1 football match between Paris-Saint Germain (PSG) and Olympique Lyonnais at The Parc des Princes Stadium in Paris on September 19, 2021.,Image: 632897097, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 5 poze

Neymar și Mauro Icardi au răpus-o pe Olympique Lyon, duminică seară, pe Parc des Princes, într-o partidă din etapa a 6-a din Ligue 1, câștigată de PSG cu scorul de 2-1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 54, prin brazilianul Paqueta, însă conaționalul său, Neymar, a restabilit egalitatea în minutul 66, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută tot de el.

Golul victoriei a fost marcat la una dintre ultimele faze ale partidei, mai exact minutul 90+2, de argentinianul Mauro Icardi, cu o lovitură de cap foarte bună, după o centrare excelentă oferită de Kylian Mbappe.

Paris Saint-Germain a câștigat derby-ul cu Olympique Lyon

În meciul contra celor de la Lyon, fanii din capitala Franțe au putut să vadă pentru prima dată la treabă tripleta Lionel Messi – Kylian Mbappe – Neymar. Dintre cele trei staruri, doar Lionel Messi nu s-a aflat pe teren la fluierul final. Neymar a reușit să marchze, Mbappe a pasat decisiv, iar Messi nu a reușit decât să lovească bara transversală dintr-o lovitură liberă de la peste 20 de metri.

Argentinianul a fost schimbat de conaționalul său, Mauricio Pochettino, în minutul 76, cu marocanul Achraf Hakimi. Decizia a fost una care l-a nemulțumit total pe fostul star al celor de la Barcelona. Leo Messi a fost surprins vizibil deranjat și mirat de faptul că a fost scos de pe teren. Argentinianul este cunoscut ca un fotbalist orgolios, care nu a „pățit” de prea multe ori în carieră să fie schimbat fără acordul său.

Cu toate acestea, schimbările făcute de Pochettino au fost extrem de inspirate. Golul victoriei a fost marcat de atacantul argentinian Mauro Icardi, introdus în minutul 82 în locul unui alt fotbalist argentinian, Angel Di Maria.

Paris Saint-Germain își continuă parcursul perfect din Ligue 1, cu a șase victorie din tot atâtea partidă. Formația antrenată de Mauricio Pochettino este lider, în timp ce Olympique Lyon este pe locul 9, cu doar 8 puncte.

Publicat: 20 09. 2021, 00:00
Actualizat: 20 09. 2021, 10:18