Neymar riscă o sancțiune istorică! A avut un dialog aprins cu arbitrul: „În franceză, pe naiba!” | VIDEO

Paris Saint-Germain a învins pe teren propriu, 5-0, pe Montpellier, în campionatului Franţei, pentru parizieni fiind al zecelea meci consecutiv fără înfrângere, cu un bilanț de nouă victorii și o remiză. Totuși, Neymar nu a fost pe lista marcatorilor (Sarabia ‘8, Di Maria ’41, Congre ’44 (autogol), Mbappe ’57 şi Kurzawa ’65), dar s-a „remarcat” după un conflict cu arbitrul, unul ce-l poate costa scump.

Starul brazilian a reușit doar o pasă de gol, iar în minutul 38 a fost în centrul atenției, după ce i-a reproșat arbitrului Jérôme Brisard faptul că i-a acordat cartonașul galben. Decizia „fluierașului” vine după ce Neymar a încercat să-și ridiculizeze adversarii printr-un dribling spectaculos, Brisard considerând că procedura nu e fair-play.

La pauză, în drum spre vestiare, Neymar a continuat să-i ceară explicații „centralului”, pe un ton ridicat.

Eu joc fotbal, nu am spus nimic și primesc cartonaș galben…”, i-a spus brazilianul în portugheză. „Vorbește în franceză! Trebuie să fii mai răbdător!”, i-a răspuns arbitrul. „În franceză, pe naiba!”, a replicat sud-americanul, care pentru ieșirea sa nervoasă riscă să fie sancționat exemplar de către Comisia de Disciplină.

Publicat: 02 02. 2020, 13:48
Actualizat: 02 02. 2020, 14:31