Nebunie și fotbal total în cel mai tare meci din Europa! PSG a revenit incredibil după ce a luat 3 goluri în 40 de minute, dar a ratat victoria

Amiens' Congolese forward Chadrac Akolo (L) celebrates after scoring a goal next to Paris Saint-Germain's German midfielder Julian Draxler during the French L1 football match between Amiens SC and Paris Saint-Germain (PSG) at the Licorne stadium in Amiens, northern France, on February 15, 2020., Image: 498763159, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: FRANCOIS LO PRESTI / AFP / Profimedia

Amiens și PSG au oferit un meci de poveste în etapa a 25-a din Ligue 1. Cu gândul la meciul de la Dortmund și fără vedetele Neymar și Mbappe, PSG a terminat la egalitate cu Amiens, scor 4-4, într-un meci cu adevărat nebun.

Echipa lui Tuchel a luat 3 goluri în 40 de minute în prima repriză, Kakuta reușind un gol superb pentru Amiens. PSG n-a mai pățit asta de 8 ani: în februarie 2012, parizienii erau conduși de Lyon cu 2-3 la pauză, dar partida s-a încheiat cu același scor de azi: 4-4.

Herrera a redus din diferență chiar înainte de pauză, iar PSG, la care vedetele Icardi, Di Maria și Cavani au jucat din primul minut, a avut puterea să revină spectaculos în repriza secundă, după dubla lui Kouassi și reușita lui Icardi. PSG a avut ocazii imense pe final, dar în loc de 5-3 s-a terminat 4-4, după ce Guirassy a egalat surprinzător în prelungiri pentru Amiens.

„Filmul” meciului nebun dintre Amiens și PSG:

PSG, 13 puncte peste Marseille

Trupa lui Thomas Tuchel n-are de ce să-și facă probleme după remiza cu Amiens, penultima clasată din Ligue 1. PSG are nu mai puțin de 13 puncte peste Marseille și nu poate rata un nou titlu în Franța, după a doua remiză din acest sezon.

Calificați și în finala Cupei Ligii Franței, acolo unde vor da peste Lyon, parizienii vor da însă adevăratul examen marți seara, atunci când e programată prima manșă cu Dortmund, în optimile Ligii Campionilor. Borussia e în formă în Bundesliga, după ce a făcut spectacol cu Frankfurt. Vineri, formația antrenată de Favre a reușit să se impună cu un categoric 4-0, pe teren propriu.

Publicat: 15 02. 2020, 20:38
Actualizat: 15 02. 2020, 23:04