Nebunie în Premier League! Fanii celor de la Manchester City au invadat stadionul, după ce echipa lui Pep Guardiola a întors scorul în doar 5 minute și a câștigat campionatul Angliei

Manchester City fans invade the pitch after their side won the Premier League following a 3-2 victory over Aston Villa at The Etihad Stadium, Manchester. Picture date: Sunday May 22, 2022.,Image: 693551804, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Final nebun în Premier League, Manchester City a reușit să câștige campionatul Angliei, după un meci interzis cardiacilor, contra celor de la Aston Vila, partidă terminată cu scorul de 3-2.

În etapa cu numărul 38 a campionatului Angliei, „cetățenii” au primit vizita echipei antrenate de Steven Gerrard.

Echipei antrenate de Pep Guardiola îi trebuia o victorie pentru a câștiga cel de-al optulea titlul de campioană, dar meciul cu Aston Villa nu a fost atât de ușor pe cât s-a crezut.

Nebunie în Premier League! Manchester City a întors scorul și a obținut cel de-al optulea titlu de campioană, iar fanii au invadat stadionul

Manchester City trebuia să câștige pentru a câștiga campionatul, din cauza faptului că Liverpool era la un singur punct distanță.

„Cetățenii” au început partida groaznic, în minutul 37 polonezul Matty Cash a reușit să marcheze pentru Aston Villa, iar la pauză formația din Birmingham a intrat în avantaj.

Fără șut pe poartă în primele 40 de minute, Manchester City a început și mai rău a doua repriză, iar Coutinho a făcut 2-0.

Totuși, tehnicianul Pep Guardiola nu s-a dat bătut și a făcut două schimbări care au schimbat partida, Ilkay Gundogan și Raheem Sterling, iar în doar cinci minute, „cetățenii” au reușit să întoarcă scorul.

Germanul Ilkay Gundogan a marcat două goluri, Rodri a marcat și el, iar bucuria suporterilor a fost fenomenală.

Imediat după fluierul de final al arbitrului, fanii au invadat terenul de joc și s-au bucurat alături de jucătorii lui Pep Guardiola, care a izbucnit în lacrimi.

Pentru suporterii lui Manchester City a fost o bucruie extraodrinară, din cauza faptului că și Liverpool s-a impus în meciul cu Wolverhampton, iar „cetățenii” dacă ar mai fi primit un gol, titlul mergea pe Anfield.

Publicat: 22 05. 2022, 21:10
Actualizat: 22 05. 2022, 21:55