Napoli – Juventus 5-1. Fosta campioană a Italiei s-a făcut de râs după un meci de coșmar, iar lupta la titlu pare încheiată în Serie A | VIDEO

Napoli's Kosovan defender Amir Rrahmani celebrates with team mates after scoring a goal during the Italian Serie A football match between Napoli and Juventus at the Diego-Maradona stadium in Naples on January 13, 2023.,Image: 749541421, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 3 poze

Napoli a dat de pământ cu Juventus în derby-ul de vineri seara, reușind să se impună clar pe teren propriu, scor 5-1. Astfel, liderul din Serie A are acum un avans de zece puncte în fruntea clasamentului și, în mod normal, nu mai poate pierde un titlu pe care nu l-a mai obținut de pe vremea legendarului Maradona.

Napoli – Juventus 5-1. Osimhen a reușit dubla în derby-ul din Serie A

Coșmarul lui Juventus, care nu luase gol de opt meciuri în campionatul Italiei, a început în minutul 14. Atunci, Osimhen, unul dintre cei mai buni atacanți din Europa, a împins mingea în poartă, după ce georgianul Kvaratckhelia a fost aproape de un super gol.

Apărarea lui Juventus n-a făcut față unui asemenea derby. Kvaratckhelia a reușit să marcheze pentru 2-0 în minutul 39, dar la pauză scorul a fost 2-1, după reușita lui Di Maria, campion mondial cu naționala Argentinei.

Repriza a doua, un veritabil dezastru pentru Juventus

Juventus n-a reușit să revină spectaculos, ba chiar a pierdut la o diferență imensă, primind nu mai puțin de trei goluri în 45 de minute.

Repriza secundă a fost un dezastru pentru Juventus. Rrahmani, viitorul adversar al României, a înscris spectaculos, iar Osimhen a izbutit apoi dubla, după eroarea lui Bremer.

Napoli, gruparea care ar fi pus ochii și pe Darius Olaru, nu s-a oprit, demonstrând că este cea mai bună echipă din Serie A. Elmas a stabilit scorul final în minutul 72, cu un șut deviat care l-a derutat pe Szczesny.

Juventus n-a mai avut forța să pună în pericol poarta adversă și s-a prăbușit din toate punctele de vedere în cel mai important meci al debutului de an.

Torinezii au luna viitoare dubla cu Nantes, din primăvara Europa League.

Echipele de start:

Napoli: Meret – Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Rui – Anguissa, Lobotba, Zielinski – Politano, Osimhen, Kvaratckhelia
Antrenor: Luciano Spalletti

Juventus: Szczesny – Danilo, Bremer, Alex Sandro – Chiesa, McKennie, Locatelli, Rabiot, Kostic – Di Maria – Milik
Antrenor: Massimiliano Allegri

• 1993 este anul în care Juventus luase ultima oară cinci goluri în Serie A. S-a întâmplat într-o partidă cu Pescara, încheiată tot cu scorul de 1-5.

Publicat: 13 01. 2023, 23:36
Actualizat: 14 01. 2023, 03:06