N-au avut milă! După 5-1 în tur, Sevilla și-a spulberat adversara din 16-imile Cupei Spaniei. Cât s-a terminat meciul în care andaluzii conduceau la pauză cu 6-0

Sevilla a învins cu scorul de 9-1 echipa Formentera în „șaisprezecimile” Cupei Spaniei. În tur, echipa andaluză s-a impus cu 5-1. SD Formentera este o formație care evoluează în cel de-al patrulea eșalon al fotbalului spaniol.

Într-o partidă pe care Jorge Sampaoli, antrenorul Sevillei a decis să o abordeze cu jucători care au jucat mai puțin în această stagiune, deținătoarea Europa League nu a avut nicio emoție în ceea ce privește calificarea în faza următoare a competiției.

Pentru Sevilla, Ben Yedder (24”, 55”, 88”) și Vietto (22”, 43”, 45”) au reușit câte un hat-trick, în timp ce Sarabia ( 27”, 77”) a reușit o „dublă”. Brazilianul Ganso (14”) a marcat primul gol de la transferul în Spania. Golul de onoare al oaspeților a fost semnat de Gomez Roman în minutul 61.

Rezultatul de 9-1 reprezintă al a doua cea mai mare victorie ca scor din istoria competiției. În 2010, FC Barcelona trecea de CE L’Hospitalet după un meci terminat 9-0.

Publicat: 21 12. 2016, 22:35
Actualizat: 21 12. 2016, 22:36