Moment unic petrecut pe Olimpico în Roma – Frosinone! Ce l-a făcut pe arbitru să se prăbușească din senin, în mijlocul fazei | VIDEO

Moment unic petrecut pe Olimpico în Roma - Frosinone! Arbitrul a căzut ca secerat pe final și a fost înconjurat imediat de jucători | VIDEO

Moment unic petrecut pe Olimpico în meciul Roma – Frosinone, disputat în cadrul etapei cu numărul 7 din acest sezon de Serie A și câștigat de echipa antrenată de Jose Mourinho cu scorul de 2-0.

Golurile capitolinilor au fost marcate de Romelu Lukaku în minutul 22, respectiv de Lorenzo Pellegrini în minutul 83, la ambele Paulo Dybala având contribuție decisivă.

Momentul central al acestei partide a fost reprezentat însă de o altă fază, petrecută în minutul 87, atunci când „centralul” meciului, Matteo Marchetti, a oferit un episod văzut extrem de rar sau deloc la acest nivel pe un teren de fotbal.

El a acuzat crampe musculare și s-a prăbușit pur și simplu în mijlocul fazei, solicitând cu insistență asistență medicală din partea jucătorilor celor de la Roma, care s-au conformat imediat.

În urma acestui rezultat, AS Roma a urcat pe locul 12 în Serie A, cu 8 puncte obținute în primele 7 etape, la 6 puncte distanță de Juventus, ocupanta poziției a patra în prezent, ultima care asigură prezența în grupele Ligii Campionilor în sezonul următor.

De partea cealaltă, Frosinone rămâne momentan pe locul 10, cu 9 puncte, dar riscă să fie depășită până la finalul etapei de Torino, Hellas Verona și Monza, echipe care au un meci mai puțin disputat.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

AS Roma (3-5-2): Rui Patricio- Mancini, Cristante, Ndicka- Karsdorp, Bove, Paredes, Pellegrini, Spinazzola- Dybala, Lukaku
Rezerve: Kristensen, Aouar, Azmoun, Belotti, Boer, Celik, Costa, El Shaarawy, Pagano, Pisilli, Svilar, Zalewski
Antrenor: Jose Mourinho

Frosinone (3-4-2-1): Turati- Monterisi, Romagnoli, Okoli- Oyono, Mazzitelli, Barrenechea, Marchizza- Soule, Baez Stabile- Cuni
Rezerve: Brescianini, Caso, Cheddira, Bourabia, Ibrahimovic A., Bidaoui, Cerofolini, Frattali, Garritano, Kvernadze, Lulic, Lusuardi, Reinier
Antrenor: Eusebio Di Francesco

Publicat: 02 10. 2023, 00:11
Actualizat: 02 10. 2023, 00:21