Mircea Lucescu, furios după pasul greșit din campionat. „Parcă ne-am întors cu șapte ani în urmă”

Mircea Lucescu este nemulțumit. Dinamo Kiev nu a reușit să învingă pe teren propriu Desna în campionat. Echipa lui a avut 14 ocazii de gol, dar nu a marcat, iar duelul s-a terminat 0-0.

Antrenorul român a analizat jocul echipei sale și a găsit unde a fost problema. Jucătorii și-au ieșit din mâna după ce campionatul a fost oprit din cauza partidelor din Liga Națiunilor. Ucraina a jucat cu Elveția și Spania.

„A fost un meci dificil, împotriva unei echipe organizate foarte bine, care a făcut totul pentru a nu pierde azi. Am dominat jocul, ne-am creat multe ocazii de gol, dar nu am avut prospețime în joc, în decizii și în gândire. Nu îmi plac pauzele lungi între meciuri.

Parcă ne-am întors cu șapte ani în urmă. Această pauză competițională ne-a oprit progresul, ne-a încetinit. Obiectivul meu este să-i recuperăm pe jucători pentru a alinia o echipă capabilă marți.”, a declarat Mircea Lucescu, într-un interviu acordat pentru site-ul oficial al clubului.

Mircea Lucescu, duel în Europa League cu AZ Alkmaar

Dinamo Kiev are patru puncte după etape. În primul meci al sezonului a învins categoric Șahtior Donețk și a câștigat Supercupa. Peste trei zile îl așteaptă un nou duel dificil în Europa League, cu olandezii de la AZ Alkmaar.

„Ne așteaptă un meci complicat marți. AZ Alkmaar joacă într-un mod similar nouă, este o echipă foarte agresivă și ofensivă.”, a mai declarat antrenorul român.

Publicat: 12 09. 2020, 19:43
Actualizat: 12 09. 2020, 20:38