Messi, probleme serioase după ce Smalling l-a umplut de sânge

Lionel Messi (31 de ani) a fost integralist în victoria Barcelonei de pe terenul lui Manchester United, scor 1-0, din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, însă starul argentinian a suferit o accidentare destul de serioasă în prima repriză a duelului de pe „Old Trafford”.

În minutul 29, decarul Barcelonei a fost lovit puternic cu umărul de Chris Smalling, într-un duel pentru minge, iar Messi a căzut, fiind vizibile urme de sânge pe fața sa. Acesta a primit îngrijiri medicale și a insistat să continue meciul, în ciuda faptului că ar fi avut probleme de respirație, potrivit As.

După meci, Sergio Busquets (30 de ani) a dat detalii legate de starea de sănătate a colegului său, confirmând faptul că Messi a avut un disconfort important în restul jocului: „Cred că are nasul spart, a primit o lovitură puternică. A curs foarte mult sânge și nu sunt sigur dacă este fractură sau nu. Avea o tăietură la nivelul pleoapei. A resimițit un disconfort care l-a deranjat în timpul jocului, dar Leo mereu continuă când are astfel de accidentări”, a spus mijlocașul catalanilor, potrivit Express.

De asemenea, antrenorul Ernesto Valverde a confirmat faptul că Messi a primit o lovitură serioasă și a anunțat că astăzi (n. red. – joi) va susține mai multe teste pentru a se verifica cât de gravă este problema: „Messi nu s-a simțit foarte confortabil după lovitură. Îl vom examina să vedem cum este. A fost ok, dar are o vânătaie mare”, a declarat acesta.

Publicat: 11 04. 2019, 10:54
Actualizat: 11 04. 2019, 11:07