Messi, dublă de senzație în meciul în care l-a egalat pe Xavi! Record absolut pentru starul argentinian. Barcelona – Alaves 5-1 | VIDEO

Leo Messi FC Barcelona takes on goalkeeper Pacheco of Deportivo; Camp Nou, Barcelona, Catalonia, Spain; La Liga Football, Barcelona versus Deportivo Alaves. Barcelona v Alaves, La Liga, Football, Camp Nou, Barcelona, Spain - 13 Feb 2021,Image: 590838584, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 10 poze

Messi a oferit un adevărat recital în ziua în care l-a egalat pe Xavi la numărul de apariții în tricoul Barcelonei. Starul argentinian a reușit o dublă cu Alaves și a ajuns la un record incredibil de goluri marcat pentru un singur club. Barcelona a urcat pe locul 2 în La Liga.

Barcelona a ajuns la a șaptea victorie consecutivă, după spectacolul cu Alaves, 5-1. Messi a fost în zi de grație. Atacantul a jucat partida cu numărul 505 pentru catalani în campionat și a marcat golul 653 în tricoul catalanilor.

Barcelona a urcat pe locul 2, la egalitate de puncte cu marea rivală Real Madrid și la șase pași în spatele liderului Atletico.

Sistemul VAR i-a anulat un gol lui Messi, în minutul 36, dar starul Barcelonei a fost în zi de grație. A șutat imparabil în prelungirile primei reprize, după ce Trincao a deschis scorul (Min.29).

Oaspeții au revenit în joc prin Rioja (Min.57), dar Trincao a a bifat dubla din pasa aceluiași Messi (Min73). Două minute mai târziu, a venit și a doua bijuterie a lui Messi.

Firpo a stabilit scorul final (Min.80), iar catalanii ajung la a 7-a victorie la rând în La Liga.

Pentru Messi, partida cu Alaves a fost specială. Jucătorul de 33 de ani a ajuns la 505 apariţii în tricoul Barcelonei şi a egalat recordul lui Xavi în campionat.

Mai mult, prin cele două reușite din etapa a 23-a, Messi a atins o bornă incredibilă chiar și pentru fotbalul actual. 653 de goluri marcate pentru un singur club, record absolut în istorie.

Lionel Messi, cel mai mare contract din istoria sportului!

Lionel Messi are cel mai mare contract din istoria sportului. Conform celor de la El Mundo, care au obținut o copie a acordului, vedeta Barcelonei va încasa suma halucinantă de 555.237.619 de euro în patru sezoane, dacă se vor realiza anumite condiții.

Barcelona – Alaves 5-1! Echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen – Mingueza, De Jong, Lenglet, Junior – Busquets, Riqui Puig, Ilaix Moriba – Trincão, Messi, Griezmann.

Alavés: Pacheco – Martín, Lejeune, Tachi, Rubén Duarte – Édgar Méndez, Pina, Battaglia, Córdoba – Lucas Pérez, Joselu.

Publicat: 14 02. 2021, 00:56
Actualizat: 14 02. 2021, 01:05