Meciuri spectaculoase în preliminariile EURO 2020. 4-0 cel mai întâlnit scor. Germania, umilită pe teren propriu

Vineri seară au avut loc alte 9 partide din cadrul preliminariilor Campionatului European 2020. Favoritele nu au avut emoții în fața rivalelor mai slabe, la rampă ieșind Croația, Polonia și Belgia. Șocul serii a fost partida dintre Germania și Olanda, în care oaspeții s-au impus cu 4-2.

Nemții au deschis scorul prin Gnabry în minutul 9 și au păstrat avantajul până după pauză. De Jong a restabilit egalitatea în minutul 59, pentru ca după câteva minute Olanda să preia avantajul după un autogol al fundașului Tah. Finalul de meci a fost unul nebun, cu 3 goluri. Kross a făcut 2-2 în minutul 73, dar Olanda a punctat de două ori în ultimele 10 minute, prin Malen și Wijnaldum, pentru o victorie cu 4-2.

Rezultatele complete preliminarii EURO 2020:

Cipru – Kazahstan 1-1 (Au marcat: Sotiriou ”39 / Schetkin ‘2)

Estonia – Belarus 1-2 (Au marcat: Sorga ”54 / Naumov ”48, Skavysh ’90+2)

Austria – Letonia 6-0 (Au marcat: Arnautovic ‘7, ”53 (penalti), Sabitzer ”13, Steinbors ”76 (autogol), Laimer ”80, Gregoritsch ’85)

Germania – Olanda 2-4 ( Au marcat: Gnabry ‘9, Kroos ”73 (penalti) / De Jong ”59, Tah ”66 (autogol), Malen ”79, Wijnaldum ’90+1)

San Marino – Belgia 0-4 (partidă arbitrată de Horațiu Feșnic) – Au marcat: Batshuayi ”43 (penalti), ’90+2, Mertens ”57, Chadli ’64

Scoția – Rusia 1-2 (Au marcat: McGinn ”11 / Dzyuba ”40, O”Donnell ”59 – autogol)

Slovacia – Croația 0-4 (Au marcat: Vlasic ”45, Perisic ”47, Petkovic ”72, Lovren ’89)

Slovenia – Polonia 2-0 (Au marcat: Struna 35, Sporar ’65)

Țara Galilor – Azerbaijan 2-1 (Au marcat: Pashayev ”26 (autogol), Bale ”84 / Emreli ’59)

Publicat: 07 09. 2019, 09:44
Actualizat: 07 09. 2019, 09:45