Meciul și victoria pentru Solskjaer. Manchester United o învinge la pas pe Fulham și urcă pe loc de Champions League!

Manchester United s-a impus pe terenul lui Fulham, scor 3-0, în runda cu numărul 26 din Premier League și avansează, cel puțin până duminică, pe loc de Champions League, patru.

Echipa pregătită de Ole Gunnar Solskjaer a reușit să înscrie primul gol în minutul 14. Paul Pogba a primit mingea la marginea careului și a șutat imparabil, deschizând astfel scorul. După alte nouă minute, Manchester United și-a majorat avantajul prin Anthony Martial. Francezul a pornit o cursă solitară din jumătatea proprie, a depășit doi adversari și a înscris din careu. În minutul 65, Maxime Le Marchand, fundașul gazdelor, l-a faultat în careu pe Juan Mata, iar Pogba a reușit „dubla”, marcând din penalty.

După acest succes, Manchester United urcă pe locul 4 în Premier League, cu 51 de puncte, având un meci mai mult față de ocupanta locului 5, Chelsea. A fost a opta victorie din nouă meciuri în campionat a manager-ului norvegian Ole Gunnar Solskjaer. De partea cealaltă, Fulham rămâne pe poziția a 19-a, penultima, cu doar 17 puncte acumulate.

• Fulham (4-2-3-1): Rico – Bryan (81′ Sessegnon), Ream, Le Marchand, Odoi – Seri, Chambers – Babel (77′ Cairney), Vietto, Schurrle (53′ Christie) – Mitrovic
  • Manchester United (4-3-3): de Gea – Shaw, Jones, Smalling, Dalot – Pogba (74′ McTominay), Matic, Herrera (85′ Bailly) – Martial (70′ Sanchez), Lukaku, Mata

Publicat: 09 02. 2019, 18:44
Actualizat: 09 02. 2019, 18:45