Meciul de retragere al lui Adrian Mutu, Team România – World Stars 3-3. „Briliantul” a spus adio fotbalului

Adrian Mutu se retrage în cadrul unui meci fabulos, iar spectacolul a fost unul total pe Cluj Arena.

Partida a fost una fenomenală, iar tabela a fost deschisă de către celebrul „Jimmy” Floyd Hasselbaink, la doar un minut distanță „Regele” Gică Hagi i-a trimis o pasă excelentă lui Adrian Mutu care a egalat, iar Hasselbaink a făcut dubla în minutul 15, stabilind scorul pauzei.

În a doua repriză Gilardino a dublat avantajul echipei World Stars, însă Ionel Ganea a ieșit la rampă și a egalat în doar trei minute, în 76, respectiv 79.

Adrian Mutu se retrage din fotbal! Team România – World Stars 3-3

Min. 80: Final de meci.

Min. 79: GOOOL! Gabi Tamaș îi pasează lui Ionel Ganea care face dubla.

Min. 76: GOOOL! Ionel Ganea obține penalty și tot el îl transformă

Min. 57:GOOOL! Gilardino înscrie cu o lovitură de cap superbă!

Min. 41: A început a doua repriză pe Cluj Arena

Min. 40: Pauză pe Cluj Arena

Min. 17: Gică Hagi trimite un șut de la peste 20 de metri, iar Sebastian Frey scoate de sub bara transversală.

Min. 15: GOOOL! „Jimmy” Floyd Hasselbaink reușește dubla, după o fază gândită de Ricardo Montolivo.

Min. 9: GOOOL! Gică Hagi îi trimite excelent o pasă lui Adrian Mutu, care șutează cu exteriorul și marchează în poarta prietenului Sebastian Frey

Min. 8: GOOOL! „Jimmy” Floyd Hasselbaink controlează perfect balonul în colțul careului lui Bogdan Stelea și îl execută pe acesta.

Min 2: Luca Toni trage pe mijlocul porții, dar Bogdan Stelea reușește să rețină.

Min 1: Răzvan Raț îl vede excelent pe Adrian Mutu, care trage la poartă, însă tușierul ridică fanionul pentreu offside.

Min 1: A început meciul. Ionel Ganea și Adrian Mutu au dat lovitura de start.

La o zi după ce naționala României a bătut-o cu 1-0 pe Finlanda, Adrian Mutu și prietenii lui promit spectacol în Ardeal.

„Cu siguranță, o să am emoții. Te încearcă sentimente aparte în momentul în care realizezi că te-ai retras. Bine, eu am realizat de mult, însă mă bucur că am ocazia de a sărbători și să retrăiesc toate amintirile frumoase”, a spus Adi Mutu, la Pro Arena.

„Suntem onoraţi să marcăm, împreună cu toţi iubitorii sportului românesc, prieteni şi colegi de-ai lui Adi de-a lungul carierei, acest moment de sărbătoare! Şi, cum altfel, decât printr-un meci amical ce aduce împreună vedetele fotbalului internaţional. Pregătim un veritabil spectacol, un concept unic în România, o experienţă sportivă şi senzorială completă. Meciul din 12 iunie este aşadar dedicat atât iubitorilor de sport şi fanilor fotbalului, cât şi celor pasionaţi de atmosfera de festival”, a declarat directorul executiv al Sports Festival, Mirel Alexa.