Meci perfect pentru Liverpool! Echipa lui Klopp a zdrobit-o pe Arsenal și încheie anul 2018 în fruntea Premier League, cu un avans liniștitor

Liverpool a profitat de pasul greșit făcut de Tottenham pe teren propriu, scor 1-3 cu Wolverhampton și s-a distanțat în fruntea clasamentului din Premier League. Cormoranii s-au impus cu un scor clar, 5-1 în derby-ul etapei cu Arsenal.

Tunarii au deschis scorul în minutul 11 prin tânărul Maitland-Niles (21 de ani), care a fost scăpat din marcaj de apărarea lui Liverpool și a reluat excelent o minge trimisă în carue de Iwobi. Roberto Firmino a restabilit egalitatea trei minute mai târziu, după ce a profitat de o greșeală a defensivei lui Unai Emery și tot el a dus scorul la 2-1 în minutul 16, după ce s-a distrat cu adversarii săi.

Sadio Mane a făcut 3-1 după ce a fost servit perfect în careu de Mohamed Salah, iar decarul senegalez nu a iertat din poziție ideală. Același Salah a stabilit scorul pauzei, din penalty, în prelungirile primei reprize, 4-1. Firmino a bifat „tripla” în minutul 65, după ce a transformat un penalty obținut tot de el și a închis tabela la 5-1.

VIDEO cu golurile din Liverpool – Arsenal

Astfel, Liverpool face 54 de puncte și se distanțează la nouă de urmăritoarea Tottenham. Manchester City completează podiumul, cu 44 de puncte, dar poate trece pe poziția secundă în cazul unui succes pe terenul lui Southampton. „Cetățenii” se vor duela chiar cu Liverpool în primul meci din 2019.

Publicat: 29 12. 2018, 21:21
Actualizat: 29 12. 2018, 21:22