Meci nebun între Juventus și Napoli. VIDEO | Campioana a condus cu 3-0, dar a fost egalată. Un autogol în minutul 90+2 a stabilt câștigătoarea derby-ului

Juventus a învins-o pe Napoli, sâmbătă seară, scor 4-3, în etapa a doua din Serie A. Torinezii au condus cu 3-0, s-au văzut egalați, însă campioana Italiei a obținut victoria în urma unui autogol semnat de Koulibaly.

Fără Maurizio Sarri pe bancă, care se reface după pneumonia suferită, Juventus a început excelent partida de pe teren propriu, marcând două goluri în primele 20 de minute. Danilo, intrat pe teren în minutul 15, a înscris un minut mai târziu, după o cursă a lui Douglas Costa, urmată de o pasă decisivă în careu a brazilianului. Gonzalo Higuain a înscris din nou contra fostei sale echipe, în minutul 19, după o piruetă în față lui Koulibaly și un șut în forță în poarta lui Meret.

După pauză, a ieșit la rampă și Cristiano Ronaldo. Portughezul a înscris în minutul 62, după ce a primit o pasă în careu excelentă de la Douglas Costa. Napoli a egalat rezultatul de pe tabelă în mai puțin de 20 de minute, în urma a două faze fixe și a unui contraatac. Au marcat Manolas, Lozano și Di Lorenzo, iar jocul părea să meargă către o remiză. Totuși, victoria a fost obținută de Juventus, în minutul 90+2. La o centrare în careul lui Napoli, Kalidou Koulibaly a respins eronat, cu genunchiul, trimițând balonul în proprie poartă pentru a o readuce în avantaj pe Juventus.

Echipele:

• Juventus: Szczesny – De Sciglio (15” Danilo), Bonucci, De Ligt, Alex Sandro – Khedira (62” Can), Pjanic, Matuidi – Costa, Higuain (76” Dybala), Ronaldo
  • Napoli: Meret – Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Ghoulam (46” Rui) – Callejon, Alan (74” Elmas), Zielinski, Insigne (46” Lozano) – Ruiz – Mertens

S-a terminat 4-3, iar campioana Italiei din ultimele opt ediții are un start excelent de sezon. Juventus se află pe primul loc, cu șase puncte acumulate în două etape. În runda următoare, echipa lui Maurizio Sarri va juca pe terenul Fiorentinei.

De partea cealaltă, Napoli, care a pierdut dramatic derby-ul cu Juventus, rămâne cu trei puncte și se clasează pe locul 8. În etapa umătoare, echipa lui Carlo Ancelotti va juca acasă, contra celor de la Sampdoria.

Publicat: 01 09. 2019, 08:23
Actualizat: 01 09. 2019, 08:42