Maxim și Drăguș fac legea la Gaziantep! Șumudică are motive să se dea din nou în spectacol: cum au marcat cei doi români în ultimul meci din Superlig | VIDEO

„Fratii” romani de la Gaziantep. Alex Maxim si Denis Drăguș, in centrul atentiei la antrenamentele echipei lui Marius Sumudica. Ce au observat turcii

Alex Maxim și Denis Drăguș fac legea în Turcia, la Gaziantep, sub comanda lui Marius Șumudică: cei doi români au înscris din nou în meciul cu Alanyaspor, din Superlig.

Alex Maxim și Denis Drăguș fac legea la Gaziantep, sub comanda lui Marius Șumudică

Trupa lui Șumudică traversează un moment extrem de bun în campionat, iar un mare aport în spatele ultimelor rezultate l-au avut și „gemenii golului” din atac, Denis Drăguș și Alex Maxim.

După ce au marcat fiecare câte un gol și au adus victoria pentru Gaziantep în etapa precedentă din Superlig, 2-0 pe teren propriu împotriva celor de la Rizespor, cei doi români au repetat isprava și în runda din acest final de săptămână.

Gaziantep a întâlnit-o pe Alanyaspor în deplasare, iar scorul a fost deschis de Alex Maxim, în prelungirile primei reprize, dintr-o lovitură de la 11 metri (’45+8).

Doar două minute mai târziu, înainte ca arbitrul să fluiere finalul primului mitan, trupa lui Șumudică a lovit din nou, de data aceasta prin Denis Drăguș, care a profitat de o eroare în apărarea adversă și a avut de îndeplinit o simplă formalitate, rămas singur în fața porții goale.

Echipele de la Alanyaspor – Gaziantep

ALANYASPOR: Taskiran – Augusto, Bayir, Aksoy, Ozdemir – Novais, Richard – Karaca, Janvier, Carlos Eduardo – Cordova
REZERVE: Karagoz – Lima, Altintas, Anderson Silva, Aydin, Bahadir, Fer, Hadergjonaj, Balkovec, Sisto
ANTRENOR: Fatih Tekke

GAZIANTEP: Niță – Eskihellac, Kizildag, N’Koulou, Djilobodji – Ozcicek, Soyalp, Maxim – Drăguș, Gradel
REZERVE: Sen – Babuscu, Bikel, Caglayan, Cihan, Ersoy, Jevtovic, Karakas, M’Bakata, Riascos
ANTRENOR: Marius Șumudică

Denis Drăguș, convocat de Iordănescu pentru meciurile cu Israel și Elveția

PORTARI: Horațiu MOLDOVAN (FC Rapid 1923, 7/0), Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ionuț RADU (Bournemouth | Anglia, 4/0);

FUNDAȘI: Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 13/1), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 4/0), Radu DRĂGUȘIN (Genoa | Italia, 11/0), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 23/1), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 18/1), Bogdan RACOVIȚAN (Raków | Polonia, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 32/2), Andres DUMITRESCU (Slavia Praga | Cehia, 0/0);

MIJLOCAȘI: Marius MARIN (Pisa | Italia, 13/0), Vladimir SCRECIU (Universitatea Craiova, 3/0), Andrei ARTEAN (Farul Constanța, 0/0), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 50/3), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 33/4), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 64/14), Darius OLARU (FCSB, 14/0), Olimpiu MORUȚAN (Ankaragucu | Turcia, 13/1), Marius ȘTEFĂNESCU (Sepsi OSK, 2/0), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 29/3), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 16/4), Florinel COMAN (FCSB, 10/1);

ATACANȚI: Florin TĂNASE (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 17/2), Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 6/2), George PUȘCAȘ (Genoa | Italia, 38/10), Denis ALIBEC (Muaiter | Qatar, 35/4), Daniel BÎRLIGEA (CFR Cluj, 1/0).

Publicat: 11 11. 2023, 16:54
Actualizat: 11 11. 2023, 16:54