Marius Șumudică, umilință pe teren propriu în Turcia. Yeni Malatyaspor a pierdut categoric în fața celor de la Istanbul Bașakșehir

Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de Marius Șumudică în Turcia, a pierdut la scor ultima confruntare de pe teren propriu împotriva celor de la Istanbul Bașakșehir, scor final 1-3, în cadrul etapei cu numărul 12 din Super Lig.

Malatyaspor se află pe locul 16 în clasamentul din Turcia, primul loc peste linia roșie, având un total de 12 puncte după 12 meciuri jucate în campionat.

Cu Marius Șumudică pe bancă, echipa din estul Turciei a înregistrat două victorii și două înfrângeri.

În meciul cu numărul patru pentru Marius Șumudică pe banca celor de la Yeni Malatyaspor, oaspeții Istanbul Bașakșehir au deschis scorul în minutul 39 prin Cigerci, urmând ca în a doua repriză să își majoreze semnificativ avantajul.

Formația din Istanbul a reușit să marcheze din nou în minutul 59 prin bosniacul Edin Visaca, după care, două minute mai târziu, scorul a fost dus la 3-0 odată cu golul marcat de italianul Stefano Okaka.

Pentru Malatyaspor, golul de onoare a fost marcat de Kanatsikuz, în minutul 90+2 al meciului.

Odată cu acest rezultat, Bașakșehir a ajuns la cea de-a patra victorie consecutivă în campionat și urcă pe poziția a opta, cu 18 puncte.

Pentru echipa lui Marius Șumudică a fost a doua înfrângere la rând, Malatyaspor urmând să o întâlnească în etapa următoare în deplasare pe Giresunspor, echipă aflată pe poziția 17, primul loc retrogradabil.

Chiar după primul eșec de pe banca celor de la Yeni Malatyasport, tehnicianul român anunța că va căuta o rezolvare pentru anumite probleme, însă avertiza că anumite lucruri nu pot fi rezolvate pe termen scurt: „O să căutăm să rezolvăm problemele… Sunt în a treia săptămână și trebuie să fac schimbări de sistem, dar nu este ușor să fac asta acum. Uneori câștigi, alteori pierzi. Nu îmi e ușor să fac unele schimbări acum” spunea, la momentul respectiv, Marius Șumudică.

Publicat: 06 11. 2021, 17:51