Marius Șumudică a ratat primul loc din Turcia, după un penalty inventat încasat în minutul 90+6! Alex Maxim n-a fost pe teren

Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, a remizat în deplasare, scor 1-1 (0-0), cu codașa Erzurum BB, în etapa a 16-a a primei ligii din Turcia. Este primul rezultat de egalitate pentru român după 4 victorii consecutive.

Pentru gazde a marcat Bassan (min. 90+6), în timp ce pentru trupa antrenorului român a înscris Mirallas (min. 69).

Dacă ar fi învins, Gaziantep era lider cu 30 puncte în clasament. Așa au rămas cu 28 de puncte, la un punct distanță de prima clasată, Galatasaray Istanbul. Alex Maxim nu a jucat la oaspeți, având cumul de cartonașe galbene, în timp ce Alin Toșca a fost integralist.

Marius Șumudică a ratat primul loc din Turcia, după un penalty încasat în minutul 90+6! Alex Maxim n-a fost pe teren

La finalul meciului, toți jucătorii de la Gaziantep, în frunte cu antrenorul Marius Șumudică, i-au reproșat arbitrului penalty-ul acordat cu mare ușurință, tehnicianul român văzând cartonașul galben pentru proteste îndelungate.

Iată faza din minutele de prelungire:

În 15 meciuri din Superliga turcă, Gaziantep nu a pierdut decât o singură dată, chiar în prima etapă, în fața lui Galatasaray, la Istanbul.  De atunci: 7 victorii și 7 egaluri. Tehnicianul român a fost desemnat antrenorul anului 2020 în Turcia de către publicația locală Futbol Arena.

Șumudică le-a luat fața unor nume importante, precum Fatih Terim, de la Galatasaray, sau Sergen Yalcin, de la Beșiktaș, într-un sondal la care au participat 40.000 de cititori.

Tot sâmbătă, Denizlispor, cu Costel Pantilimon în poartă, a remizat în deplasare cu Sivasspor, scor 2-2. Au marcat Gradel ’26 (penalti) şi Fajr ‘45+2 pentru Sivasspor, respectiv Rodallega ’17 şi Mesanovic ‘90+3 pentru Denizlispor.

Publicat: 02 01. 2021, 14:46
Actualizat: 03 01. 2021, 09:29