Marca, ziarul de casă al Realului, nu i-a creditat un gol lui Messi din meciul cu Espanyol. Care este motivul și cum este afectat clasamentul pentru Gheata de Aur

Lionel Messi (31 de ani) i-a adus victoria Barcelonei în derby-ul cu Espanyol, disputat sâmbătă, scor 2-0, reușind două goluri, însă cotidianul Marca nu i-a creditat una dintre reușite.

Argentianul a executat o lovitură liberă în minutul 71 al duelului de pe Camp Nou, iar balonul a fost șters de mijlocașul oaspeților, Victor Sanchez, înainte ca acesta să intre în poartă. În ciuda faptului că mingea ar fi intrat oricum în plasă, Marca, reprezentantul Spaniei la European Sports Media, care se ocupă de clasamentul pentru Gheata de Aur, a considerat că a fost un autogol al lui Sanchez, și nu un gol al lui Messi.

Spaniolii i-au creditat doar golul din minutul 89 al decarului Barcelonei, care a primit o pasă în careu de la Malcom și l-a executat pe Lopez. Astfel, Messi rămâne cu doar 30 de goluri în clasamentul pentru „Gheata de Aur”, în loc de 31. La trei lungimi de sud-american se află Kylian Mbappe, vedeta lui Paris Saint-Germain.

• 9. Nicolas Pepe (Lille): 18 goluri – 36 de puncte

Lionel Messi a mai câștigat trofeul „Gheata de Aur” de cinci ori, în sezoanele 2009/2010, 2011/2012, 2012/2013, 2016/2017 și 2017/2018.

Publicat: 01 04. 2019, 16:52
Actualizat: 01 04. 2019, 16:53