Manchester City revine pe primul în loc în Premier League, după victoria cu Fulham. Programul „cetățenilor” și al lui Liverpool până la finalul sezonului

Manchester City a învins, sâmbătă, pe terenul lui Fulham, scor 2-0, și a revenit în fruntea clasamentului în Premier League, depășind-o pe Liverpool.

În debutul etapei cu numărul 32 din Premier League, Bernardo Silva a deschis scorul în partida de pe „Craven Cottage”, în minutul cinci. Portughezul a primit mingea la marginea careului și a șutat la colțul lung, învingându-l pe Rico.

În minutul 27, Sergio Aguero a majorat avantul „cetățenilor”, depășind defensiva adversă și lobându-l pe portarul advers. Argentinianul a ajuns la golul 19 în Premier League, distanțându-se în topul golgheterilor.

VIDEO cu golurile din Fulham – Manchester City 0-2

S-a terminat 2-0, iar City a revenit pe primul loc în Premier League, cu 77 de puncte, la o lungime de Liverpool, care are același număr de meciuri jucate. Duminică, elevii lui Jurgen Klopp, vor evolua pe teren propriu, contra lui Tottenham. De partea cealaltă, Fulham rămâne pe locul 19, cu doar 17 puncte, la 13 lungimi de primul loc neretrogradabil, cu șase runde înainte de încheierea campionatului.