Manchester City o amenință pe campioana Liverpool! Echipa lui Pep Guardiola a făcut show cu Chelsea, după ce a fost lovită crunt de COVID-19

Manchester City's Kevin De Bruyne celebrates scoring his side's third goal of the game during the Premier League match at Stamford Bridge, London.,Image: 580625094, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no

Manchester City a câștigat fără probleme derby-ul cu Chelsea, scor 3-1, iar trupa lui Pep Guardiola este la 4 puncte de liderul Liverpool, care o va întâlni luni seara pe Southampton, în deplasare.

Fosta campioană a Angliei a avut o primă repriză de vis, marcând de trei ori în primele 34 de minute, iar Frank Lampard ar putea fi îndepărtat în cele din urmă de la Chelsea, înainte de finalul campionatului.

Chelsea a mai primit o singură dată, până duminică, trei goluri într-o primă repriză jucată pe teren propriu în Premier League. În 2017, londonezii erau conduși cu 0-3 la pauză de Burnley, într-un meci în care au încercat să revină spectaculos în partea a doua, după golurile înscrise de Alvaro Morata și David Luiz.

Manchester City a făcut spectacol cu Chelsea, după ce a fost lovită de coronavirus

Fără Ederson, Gabriel Jesus, Eric Garcia și Kyle Walker, cu toții infectați cu noul coronavirus, Manchester City n-a avut nicio problemă în a lua toate punctele cu Chelsea, după ce și-a amânat un alt meci tare din Premier League, cel cu Everton.

Gundogan a deschis scorul în minutul 18 cu o execuție plasată, iar apoi Foden a făcut imediat 2-0 cu o execuție simplă din careu, înainte ca De Bruyne să ducă scorul la 3-0, după bara lui Sterling. Belgianul a ajuns la 4 goluri înscrise împotriva fostei sale echipe, în Premier League.

Chelsea a reușit să marcheze mult prea târziu, abia în prelungirile meciului de pe Stamford Bridge: Hudson-Odoi a punctat în minutul 90+2, după pasa decisivă oferită de germanul Havertz.

Statistica meciului Chelsea – Manchester City 1-3

Echipa lui Frank Lampard a avut o posesie superioară, însă a încheiat derby-ul cu Manchester City cu doar două șuturi pe poartă.

Publicat: 03 01. 2021, 20:48