Manchester City, în criză! Manchester United a dat lovitura în derby-ul din Premier League după o revenire de senzație și se apropie la un singur punct de echipa lui Pep Guardiola | VIDEO

Bruno Fernandes of Manchester United celebrates scoring a goal to make it 1-1 as Manchester City players surround referee Mr Stuart Attwell Manchester United v Manchester City, Premier League, Football, Old Trafford, Manchester, UK - 14 Jan 2023,Image: 749665488, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no

Manchester United a reușit să o bată cu 2-1 pe Manchester City, după ce a punctat de două ori în patru minute în cel mai așteptat meci al finalului de săptămână din Premier League. Astfel, Arsenal se poate distanța din nou în fruntea clasamentului, după marele derby al Londrei cu Tottenham.

Manchester City, în criză! Manchester United, victorie mare în derby-ul din Premier League

Manchester United merge tot mai bine în Premier League, iar sâmbătă, în primul meci al zilei din Anglia, a obținut trei puncte mari cu Manchester City, scor 2-1.

După ce scorul la pauză a fost 0-0, Grealish a deschis scorul cu capul pentru oaspeți, însă Manchester United a avut puterea să obțină chiar victoria.

Finalul meciului a fost însă unul controversat. Golul lui Bruno Fernandes a fost în cele din urmă validat, iar Rashford a marcat golul de trei puncte imediat, în minutul 82. Starul lui Manchester United joacă extraordinar după Cupa Mondială, din moment ce a reușit să marcheze în fiecare meci bifat după turneul final din Qatar. Iar despărțirea de Cristiano Ronaldo a fost deja uitată de fani.

Astfel, Erik ten Hag a obținut prima victorie în fața lui Manchester City, în campionatul Angliei, pe Old Trafford. Manchester United a bătut pe teren propriu marea rivală în Premier League în ultimele patru meciuri cu patru antrenori diferiți. Precedentele succese pe Old Trafford cu City au fost obținute de Solskjaer, van Gaal și legendarul Ferguson.

„Rashford a fost în ofsaid, Bruno nu a fost. Rashford a intervenit, i-a derutat pe jucătorii noștri, pe portar”, a tunat Guardiola, la finalul derby-ului de sâmbătă.

Manchester United, tot mai aproape de calificarea în Liga Campionilor

Manchester United a depășit deja numărul de victorii din tot sezonul trecut. Astfel, fosta echipă a lui Cristiano Ronaldo a ajuns la 21 de victorii în 27 de meciuri, demonstrând un progres remarcabil.

În ultimele zece meciuri jucate pe Old Trafford, Manchester United a ajuns la 26 de goluri marcate, interval în care a primit doar 4 goluri.

Publicat: 14 01. 2023, 17:50
Actualizat: 14 01. 2023, 17:52