Manchester City a bătut-o pe Sheffield United, iar Guardiola a intrat direct în istoria Premier League! I-a depășit pe Mourinho, Klopp și Ferguson

Sheffield United manager Chris Wilder (left) and Manchester City manager Pep Guardiola shake hands at the final whistle, Image: 490276886, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no, Credit line: Anthony Devlin / PA Images / Profimedia

Manchester City a trecut cu 2-0 de Sheffield United, iar campioana Angliei termină anul pe locul 3, la 14 puncte în spatele liderului Liverpool, care mai are un meci de jucat.

A fost 0-0 la pauză, însă oaspeții au avut un gol anulat cu ajutorul VAR. Aguero și De Bruyne au marcat în repriza secundă, iar City e la un punct de revelația Leicester. Belgianul a fost implicat în 19 goluri în acest sezon din Premier League (7 reușite și 12 assist-uri) și e depășit doar de Jamie Vardy la acest capitol.

Regrete la final de an

Nou-promovata Sheffield United are de ce să regrete înfrângerea de duminică: a avut un an remarcabil în partidele jucate în deplasare în Championship și Premier League. Până azi, Sheffield adunase 18 meciuri la rând fără eșec (ultima înfrângere a fost în ianuarie: 0-1 cu Swansea).

Guardiola e peste toți

Deși lupta pentru titlu pare încheiată, Pep Guardiola a reușit o performanță notabilă în ultimul meci din 2019.

Catalanul a bifat 100 de victorii în Premier League și a avut nevoie de cele mai puține meciuri pentru a reuși asta: 134. Următorul în top e Jose Mourinho, care a atins performanța în 142 de jocuri, în timp ce Jurgen Klopp, care îl depășește pe Alex Ferguson, a ajuns la această bornă în 159 de partide.

Publicat: 29 12. 2019, 22:29