Man City-Man Utd 0-0 Echipa lui Mourinho s-a apărat tot meciul, dar putea pleca cu toate cele 3 puncte de pe Etihad. City a forțat victoria pe final după un nou gest stupid al lui Fellaini care i-a lăsat pe „diavoli” în inferioritate

Derby-ul Manchester de joi seară s-a încheiat nedecis, scor 0-0, în epilogul etapei a 34-a din Premier League. Ambele echipe aveau neapărată nevoie de victorie deoarece se luptă să prindă locurile 3-4, care oferă calificarea în UEFA Champions League.

Prima repriză a fost dominată la capitolul posesie de către echipa lui Guardiola, dar ocaziile mari de gol au aparținut „diavolilor roșii”. Mai întâi Claudio Bravo a ieșit prost pe o centrare venită din banda stângă, iar mingea respinsă de portarul lui City a ajuns la Henrikh Mkhitaryan. Șutul armeanului a fost prins fără emoții de chilean care s-a revanșat pentru eroarea comisă. Man City a continuat să aibă posesia, dar singurul mod prin care jucătorii în albastru au reușit să amenințe poarta lui De Gea a fost cu șuturi de la distanță. După așezarea în teren s-a văzut clar că Jose Mourinho a venit în primul rând cu gândul de a nu lua gol pe Etihad.

United a avut o nouă șansa uriașă de a înscrie chiar înainte de finalul reprizei când Ander Herrera a trimis cu capul din careu după o lovitură liberă executată de același Mkhitaryan. Jucătorul spaniol era nemarcat, dar nu a reușit să cadreze.

Elevii lui Guardiola au arestat mingea și în a doua repriză, iar United a ieșit din propria jumătate abia după 20 de minute. Aguero, Sane, Sterling și De Bruyne l-au pus pe rând la încercare pe De Gea, însă toate șuturile au fost din afara careului. Pe toată durata părții secunde United s-a mulțumit cu a se pune pe două linii și a aștepta atacurile rivalei.

Bravo a suferit o accidentare și a fost schimbat de Willy Caballero cu 20 de minute înainte de finalul partidei.

În minutul 84 Marouane Fellaini a văzut cartonașul roșu după un gest nesportiv. Belgianul l-a lovit cu capul în figură pe Sergio Aguero. Jucătorul lui United primise „galben” cu căteva secunde înainte pentru un fault la „decarul” lui City. Un alt moment tensionat a fost și în minutul 88 când nou-intratul Gabriel Jesus l-a faultat tare la Marcus Rashford. Brazilianul a primit cartonaș galben din partea centralului Atkinson.

Jesus a reușit să introducă mingea în poartă în minutul 90+1, dar tușierul avea steagul ridicat. Patru minute mai târziu Kun Aguero a ratat o ocazie imensă după ce a trimis peste poartă o centrare din flancul stâng.