Luxemburg a produs șocul serii în Liga Națiunilor: 3 goluri marcate în deplasare, cu Turcia! Azerbaidjan, victorie incredibilă în Slovacia | Toate rezultatele

Luxembourg’s midfielder Gerson Rodrigues (3rd L) heads the ball next to Turkey’s midfielder Ferdi Kadioglu (R) during the Nations League League C Group 1 football match between Turkey and Luxembourg at Basaksehir Fatih Terim Stadium in Istanbul on September 22, 2022.,Image: 725323461, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 8 poze

Liga Națiunilor continuă să producă surprize majore! În jocurile disputate în seara zilei de joi, Luxemburg a fost la numai câteva minute de a obține un rezultat imens în deplasare, cu Turcia. ProSport vă prezintă toate rezultatele serii din Liga Națiunilor.

Naționala din micuțul stat a condus până în minutul 87 cu 3-2 pe stadionul Fatih Terim, când s-a văzut egalată de gazde prin Ismail Yuksek.

În cel mai tare duel al serii, dintre Franța și Austria, campioana mondială en-titre a avut câștig de cauză, scor 2-0. În ciuda faptului că Didier Deschamps nu s-a putut baza pe fotbaliști precum Karim Benzema, N’golo Kante sau Hugo Lloris, Giroud și Mbappe au rezolvat jocul pentru gazde.

În Divizia A a Ligii Națiunilor s-au mai jucat alte trei partide, iar în celălalt meci tare al acestei zile, Olanda a obținut un succes important, scor 2-0 în deplasare cu Polonia, prin golurile lui Cody Gakpo și Steven Bergwijn.

De Bruyne și Batshuayi au dus-o rapid pe Belgia în avantaj împotriva Țării Galilor, făcând ca scorul să fie 2-0 înaintea pauzei pentru elevii lui Roberto Martinez. Britanicii au redus din diferență în repriza secundă prin Moore, însă nu au avut puterea de a egala iar scorul a rămas 2-1 pentru gazde.

Azerbaidjan a reușit și ea un rezultat imens, cu o victorie nesperată în deplasare: 2-1 în fața Slovaciei! Finalul de meci a fost unul incendiar: după ce azerii au condus cu 1-0 dinaintea pauzei, gazdele au egalat în minutul 90+3 din penalty, numai pentru ca oaspeții să dea lovitura două minute mai târziu și să obțină victoria in extremis.

Rezultatele zilei în UEFA Nations League

• Liga A: Belgia – Țara Galilor 2-1, Croația – Danemarca 2-1, Franța – Austria 2-0, Polonia – Olanda 0-2
  • Liga C: Kazakhstan – Belarus 2-1, Lituania – Insulele Feroe 1-1, Slovacia – Azerbaijan 1-2, Turcia – Luxemburg 3-3
  • Liga D: Letonia – Moldova 1-2, Liechtenstein – Andorra 0-2
Publicat: 23 09. 2022, 00:06
Actualizat: 23 09. 2022, 00:07