Luis Suarez a reușit dubla și l-a depășit pe Cristiano Ronaldo, dar Atletico a avut un final de coșmar! Barcelona și Real Madrid mai speră la titlu

Atletico Madrid's Uruguayan forward Luis Suarez (R) celebrates after scoring a second goal during the Spanish league football match between Club Atletico de Madrid and RC Celta de Vigo at the Wanda Metropolitano stadium in Madrid on February 8, 2021.,Image: 589715671, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Atletico Madrid s-a încurcat surprinzător cu Celta Vigo! Partida s-a încheiat cu scorul de 2-2, iar Barcelona și Real Madrid mai speră la titlu: în acest moment, echipa lui Diego Simeone are, totuși, un avans considerabil, de opt puncte.

Mina a deschis scorul pentru Celta pe Wanda Metropolitano, dar Luis Suarez a reușit dubla. Atletico a ratat însă șansa victoriei care putea să o ducă la un pas de titlu.

Totuși, Atletico Madrid are opt puncte peste rivalele Barcelona și Atletico Madrid și se poate concentra și pe dubla cu Chelsea, din Liga Campionilor.

Atletico Madrid – Celta Vigo 2-2. Luis Suarez l-a depășit pe Cristiano Ronaldo

Celta Vigo a condus surprinzător după golul lui Mina, dar Suarez a ieșit la rampă la ultima fază a primei reprize, reușind să egaleze. Apoi, uruguayanul a făcut 2-1, în minutul 50, iar oaspeții au dat lovitura prin argentinianul Ferreyra, care a marcat chiar la debut, în minutul 89.

Cu 16 goluri înscrise în primele 17 meciuri jucate pentru madrileni în La Liga, Luis Suarez a devenit jucătorul cu cel mai bun debut la o echipă de club în acest secol, depășind performanța lui Cristiano Ronaldo, de la Real Madrid.

În plus, Luis Suarez a mai atins o bornă impresionantă: a marcat cel puțin 15 goluri în fiecare dintre ultimele nouă campionate bifate în La Liga.

Fostul star al Barcelonei a trecut repede peste infecția cu COVID-19 și conduce topul marcatorilor din La Liga, podiumul fiind completat de bunul său prieten, Leo Messi, dar și de Youssef En-Nesyri: ambii au câte 13 reușite.

Deși are un meci în minus, Atletico Madrid a ajuns deja la un avans de zece puncte față de Barcelona și Real Madrid. Zinedine Zidane l-a pierdut însă pentru o lungă perioadă de timp pe veteranul Sergio Ramos.

Până la meciul tur cu Chelsea, din optimile Ligii Campionilor, care ar putea să se joace pe Arena Națională, Atletico mai are trei meciuri în La Liga: dubla cu Levante și partida cu Granada.

Publicat: 09 02. 2021, 00:02
Actualizat: 09 02. 2021, 00:09