Lovitură pentru Dan Petrescu. A pierdut în fața liderului din Coreea de Sud

Jeonbuk, echipa antrenată de Dan Petrescu, a fost învinsă de liderul Ulsan Hyundai, scor 0-1, în etapa a 27-a din K League 1.

În minutul 72, spre dezamăgirea lui Dan Petrescu, Um Won-Sang a marcat unicul gol al partidei și a dat lovitura de grație pentru echipa sa. „SuperDan” a bifat al doilea meci la rând fără victorie, iar asta ar putea fi un lucru alarmant pentru cei de la Jeonbuk Hyundai Motors.

După 27 de runde în K League 1, echipa „Bursucului” a acumulat 41 de puncte și se clasează pe locul trei în campionat. În etapa următoare din prima ligă a Coreei de Sud, Jeonbuk va juca împotriva celor de la Daejeon, echipa de pe locul 7.

Dan Petrescu, enervat de arbitraj după meciul cu PSG: „Nu ni s-a acordat un penalty”

Jeonbuk Hunydai Motors a fost spulberată de PSG, scor 0-3, în cadrul unui meci amical. Neymar a marcat o dublă pentru campioana Franței, iar Marco Asensio a fost cel care a închis tabela.

Dan Petrescu, antrenorul clubului sud-coreean, este foarte bine cunoscut pentru reacțiile sale deplasate, iar Coreea de Sud se pare că nu l-a schimbat deloc pe fostul tehnician de la CFR Cluj. „SuperDan” a acuzat dur arbitrajul și a ținut să-i reproșeze centralului că Jeonbuk ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de la 11 metri.

„În prima repriză, jocul a fost echilibrat, am avut o prestație bună. Ambele echipe au avut ocazii, dar Neymar a făcut diferența. Am mers bine și în repriza secundă, dar nu ni s-a acordat un penalty, iar Neymar a mai înscris o dată. Două lucruri au decis meciul de azi: Neymar și decizia nedreaptă a arbitrului.

Am învățat multe din acest meci. E normal când joci contra unei echipe precum PSG. Ce mă îngrijorează acum este distanța lungă pe care trebuie să o parcurgem. Noi avem un meci important acum cu Incheon, în timp ce PSG nu are astfel de probleme. Oricum, o experiență importantă contra unei echipe speciale. Am avut multe de învățat.

Știu că PSG l-a transferat pe Kang-In Lee de la Mallorca. E greu de evaluat prestația lui. A avut puțin timp la dispoziție și s-a întors după o accidentare, dar vâzându-i modul în care pasează este clar că e talentat. De aceea l-a și transferat PSG”, a susținut Dan Petrescu, citat de presa din Coreea de Sud.

Publicat: 20 08. 2023, 10:40
Actualizat: 20 08. 2023, 10:47