Liverpool – Manchester City 3-1. „Cormoranii” câștigă Supercupa Angliei, într-o partidă în care Earling Haaland a ratat o ocazie monumentală | VIDEO

Jordan Henderson of Liverpool celebrates with the Community Shield Liverpool v Manchester City, FA Community Shield, Football, King Power Stadium, Leicester, UK - 30 July 2022,Image: 710873526, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Liverpool a reușit să câștige Supercupa Angliei, după ce a învins-o pe Manchester City, scor 3-1, într-o partidă desfășurată pe King Power Stadium, casa celor de la Leicester City.

Datorită acestei victorii, „cormoranii” i-au egalat pe cei de la Arsenal la numărul de trofee câștigate, 16 doar Manchester United având mai multe.

Meciul a fost unul foarte echilibrat, Jurgen Klopp mizând în prima repriză pe formația standard, fără să introducă vreo achiziție nouă. De partea cealaltă, Pep Guardiola l-a introdus din primul minut pe Erling Haaland, care nu a avut o prestație convingătoare.

Liverpool – Manchester City 3-1, în Supercupa Angliei

Prima repriză a fost una foarte echilibrată, dar lipsită de ocazii mari. Totuși, în minutul 21, Trent Alexander-Arlond a deschis scorul, după ce șutul său a fost deviat în poartă de către fundașul „cetățenilor”, Nathan Ake.

În minutul 58, Guardiola l-a introdus pe teren pe Julian Alvarez, noul jucător adus de la River Plate, care nu a dezamăgit. După doar 12 minute, argentinianul l-a făcut fericit pe tehnicianul spaniol, marcând cu un șut din careul mic al „cormoranilor”.

Liverpool nu s-a lăsat, iar în minutul 83 Mohamed Salah a fructificat penalty-ul comis de fundașul portughez Ruben Diaz.

10 minute mai târziu, în minutul 90+3, Darwin Nunez a arătat de ce Jurgen Klopp l-a dorit atât de mult, iar după o fază superbă creată de câștigătoarea cupei, atacantul venit de la Benfica l-a învins pe Ederson și a dus scorul la 3-1.

Darwin Nunez celebrează primul gol marcat pentru Liverpool, în Supercupa Angliei. Sursă foto:Profimedia

Earling Haaland nu a arătat ca un atacant de clasă mondială în acest meci. Pe tot parcursul partidei, norvegianul a părut destul de distant față de colegii săi, nereușind să combine cu Jack Grealish și Riyad Mahrez, colegii săi din atac.

Mai mult, în minutul 90+8, noul număr 9 al „cetățenilor” a trimis în bara transversală din doar 6 metri.

Publicat: 30 07. 2022, 21:55
Actualizat: 30 07. 2022, 22:36