Liverpool – Leeds 4-3. Thriller pe Anfield, după un meci fabulos, în prima etapă din Premier League. Mohamed Salah a intrat direct în istoria „cormoranilor” după o triplă de senzație

Liverpool a debutat cu dreptul în noul sezon de Premier League, după ce a bătut cu 4-3 pe nou-promovata Leeds United, la capătul unui meci fantastic.

Mohamed Salah a fost la înălțime în meciul de sâmbătă și l-a salvat pe Jurgen Klopp, care a pierdut Supercupa Angliei, cu Arsenal. Egipteanul a adus victoria lui Liverpool cu Leeds United, după ce a marcat din penalty, pe finalul meciului. Titularizat de Jurgen Klopp, Roberto Firmino a fost poate cel mai slab om al lui Liverpool: atacantul brazilian n-a tras niciun șut pe poartă și n-a avut nicio ocazie mare de gol cu Leeds United, un semnal serios de alarmă pentru campioana Angliei.

Liverpool – Leeds 4-3. Bielsa, aproape de o mare surpriză pe Anfield

Mohamed Salah a marcat din penalty în minutul 4, prima repriză de pe Anfield fiind una de poveste, cu cinci goluri înscrise.

Oaspeții au evoluat cu mult curaj încă din start: Harrison a egalat pentru Leeds, olandezul Van Dijk a adus-o iar în avantaj pe Liverpool, Bamford a făcut 2-2 după 30 de minute, pentru ca Salah să marcheze iar, în minutul 33.

Klich a dat lovitura și a egalat pentru echipa lui Bielsa în repriza secundă, dar Leeds United, care l-a vrut pe Nicolae Stanciu, n-a fost capabilă să producă surpriza. Salah a avut ultimul cuvânt, iar Liverpool a luat toate cele trei puncte și se pregătește, deja, de derby-ul cu Chelsea, din runda a doua a campionatului Angliei.

Cu Leeds United, egipteanul Salah a devenit primul jucător din prima liga engleză care reuşeşte o triplă în runda de debut a sezonului. Ultimul care marcase un hat-trick în chiar prima etapă a unei stagiuni a fost John Aldridge, pentru Charlton, în sezonul 1988-1989.

Tot sâmbătă, în primul meci al noului sezon din Premier League, Arsenal a trecut cu 3-0 de nou-promovata Fulham, după golurile înscrise de Lacazette, Gabriel și Aubameyang.

Publicat: 12 09. 2020, 22:27
Actualizat: 22 09. 2020, 13:29