Lionel Messi, absolut fabulos! Dublă incredibilă în meciul Barcelonei cu Getafe + Ce record a reușit | VIDEO

single club/league/player publications/services. Lionel Messi of FC Barcelona celebrates after scoring the 1-0 FC Barcelona v Getafe CF, LaLiga Santander, date 31. Football, Camp Nou Stadium, Barcelona, Spain - 22 APR 2021,Image: 607304377, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists (outside the EU), club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 45 images (+15 in extra time). No use to emulate moving images. No use in betting, games or, Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 5 poze

Lionel Messi a fost absolut fabulos în victoria cu Getafe, scor final 5-2, meci din etapa a 31 a din LaLiga. Argentinianul a reușit o dublă, iar golul doi a fost unul aparte.

Barcelona a pierdut ultimul Clasic cu Real Madrid, 1-2, dar s-a revanșat prin câștigarea Cupei Spaniei, 4-0 cu Athletic Bilbao. Reveniți în campionat, catalanii aveau mare nevoie de victorie cu Getafe, pentru a ține ritmul cu plutonul fruntaș.

Barcelona a fost recent implicată și în scandalul declanșat de înființarea Super Ligii, iar catalanii au rămas alături de Real Madrid, în încercarea de revoltă la adresa UEFA.

Lionel Messi, absolut fabulos! Dublă incredibilă în Barcelona – Getafe 5-2. Ce record a reușit

Messi joacă deja în Super Liga lui. Argentinianul a dat drumul la spectacol încă din minutul 8 cu Getafe, când a deschis scorul din pasa lui Busquets. Oaspeții au revenit pe tabelă, după autoglul lui Lenglet, care a introdus mingea în propria poartă după o fază spectaculoasă a vizitatorilor (Min12).

Gazdele au preluat iar conducerea tot în urma unui autogol. Chakla a fost ghinionistul de serviciu de data aceasta (Min28).

Iar prima repriză nu se putea încheia fără o nouă magie a lui Messi. Argentinianul a șutat cu dreptul, din voleu, la o minge trimisă în careu, aceasta a lovit bara a doua, dar a revenit la picioarele starului sud-american.

Messi a găsit culoarul perfect, iar Barcelona a intrat la pauză cu 3-1 pe tabelă și 68 de puncte în clasament.

În urma dublei cu Getafe, de joi seara, Messi a atins o bornă incredibilă. Este singurul jucător din lume care marchează cel puțin 25 de goluri în ultimele 12 sezoane.

ECHIPELE DE START:

Barcelona: ter Stegen – Mingueza, Pique, Lenglet, Alba – Roberto, Busquets, de Jong – Messi, Griezmann, Pedri
Getafe: Soria – Iglesias Sanchez, Dakonam, Chakla, Chema – Suarez, Maksimovic, Alena, Cucurella – Kubo, Angel

Publicat: 23 04. 2021, 00:17
Actualizat: 23 04. 2021, 01:10