Zidane, furios după egalul lui Real Madrid cu Brugge: „Am jucat 45 de minute cum nu ar trebui să o facem vreodată”

Spaniolii vorbesc despre plecarea lui Zidane dupa esecul cu Sahtior

Zinedine Zidane, antrenorul lui Real Madrid, s-a arătat nemulţumit de rezultatul obţinut de echipa sa, marţi seara, scor 2-2, contra lui Club Brugge, în grupa A din Liga Campionilor. Totuşi, francezul a lăudat reacţia elevilor săi din repriza secundă.

Real Madrid a fost condusă cu 0-2 la pauză de gruparea belgiană, însă spaniolii au întors rezultatul în partea secundă, graţie reuşitelor lui Sergio Ramos şi Casemiro. Zidane a explicat că nu poate fi mulţumit de rezultatul obţinut, însă a declarat că a rămas impresionat de reacţia elevilor săi din partea secundă.

„Un rezultat prost, o reacţie bună. Nu avem cum să fim fericiţi, am jucat 45 de minute aşa cum nu ar trebui să o facem vreodată. Rămân cu reacţia lor, deşi nu sunt mulţumit de punctul obţinut. Primul gol primit a fost puţin amuzant. Am început rău, iar începând cu minutul 10 nu am fost concentraţi în zonele unde adversarul ne putea pune probleme.

La pauză le-am spus jucătorilor să schimbe ceva în jocul lor, iar ei au făcut asta. Au intrat cu o atitudine mai bună, şi-au dorit mai mult. Vom vedea ce se va întâmpla în continuare în grupă. Avem următorul meci în campionat, ştim că suntem într-o situaţie rea în Liga Campionilor, dar vom continua să luptăm”, a declarat Zidane, la conferinţa de presă de după meciul cu Club Brugge, citat de Marca.

Real Madrid a început dezamăgitor partida cu Club Brugge, iar belgienii au condus cu 2-0 pe „Santiago Bernabeu”, la pauză. Emmanuel Dennis a punctat pentru oaspeţi în minutul 9, după o demarcare excelentă, respectiv în minutul 39, în urma unei greşeli comise de Modric.

Madrilenii au revenit pe tabelă în minutul 55, graţie reuşitei căpitanului Sergio Ramos, care a reluat cu capul în plasă din apropierea careului. Golul a fost validat după intervenţia sistemului VAR. În minutul 84, Club Brugge a rămas în inferioritate numerică. Căpitanul Vormer a văzut al doilea galben, iar situaţia s-a complicat pentru belgieni, care au primit gol la faza imediat următoare. Cel care a punctat a fost Casemiro. Spre finalul partidei, ambele echipe au avut ocazii de a obţine cele trei puncte, însă s-a terminat egal, scor 2-2.

În urma acestui rezultat, Real Madrid se află pe ultimul loc în grupa A din Liga Campionilor. Echipa lui Zidane a acumulat doar un punct din primele două meciuri. De partea cealaltă, Club Brugge se află pe poziţia a doua, cu două puncte.

Publicat: 01 10. 2019, 22:54
Actualizat: 01 10. 2019, 22:59