Zidane, după seara în care i-a trecut glonțul pe la ureche: „Vazquez și Asensio au adus un plus, dar nu ne-am ridicat la nivelul de la Torino”. Puținele cuvinte pe care le-a spus despre penalty-ul din final

Lui Zinedine Zidane i-a trecut glonțul pe la ureche. Considerat ca și calificat în semifinale după 3-0 la Torino, antrenorul francez de pe banca Realului a stat cu sufletul la gură până în ultimul minut al meciului dramatic din capitala Spaniei, apoi a vorbit despre schimbările inspirate pe care le-a făcut și încrederea pe care a avut-o în starul său, Cristiano Ronaldo.

La 2-0 pentru Juventus, după primele 45 de minute, Zidane a mutat cu Vazquez și Asensio în locurile lui Casemiro și Gareth Bale, iar schimbările s-au dovedit inspirate în măsura în care Lucas a fost cel care a obținut penalty-ul care a dus-o pe Real în penultimul act. Conștient că echipa pe care o conduce nu a făcut un meci strălucit, „Zizou” s-a felicitat pentru i nspirație, a transmis că era sigur că Ronaldo va marca din penalty și s-a mărginit la a spune că nu a văzut prea bine faza la care Olivier a dictat penalty la un duel Benatia – Vazquez: :”Am avut multe ocazii, dar mingea n-a vrut să intre în poartă. La Torino am făcut un meci mare, azi nu ne-am mai ridicat la același nivel. Vazquez și Asensio au adus un plus în jocul nostru, după pauză. Kovacic a calmat jocul la mijlocul terenului. Nu am văzut bine faza din final, dar mi s-a spus că a fost fault. Cristiano nu ratează niciodată!”, a declarat Zidane.

Publicat: 12 04. 2018, 08:35
Actualizat: 12 04. 2018, 09:05