Wenger, după Arsenal – Bayern 1-3: „Va fi foarte dificil, dar să încercăm să facem imposibilul posibil”

Tehnicianul echipei Arsenal Londra, Arsene Wenger, a declarat, marți seară, după meciul cu Bayern Munchen, scor 1-3, din optimile de finală ale Ligii Campionilor, că returul din Germania va fi foarte dificil, dar el și elevii săi vor încerca să facă „imposibilul posibil”, informează uefa.com.

„Am jucat împotriva unei echipe foarte bune, care a profitat de toate ocaziile pe care le-a avut în prima repriză. Noi am fost apoi puțin nervoși. La 0-2, ne-am luptat frumos și am fost aproape de a egala. Golul de 3-1 a fost o lovitură dură și ultimele zece minute au fost dificile. Bayern este o echipă foarte eficientă, valorifică ocaziile la maxim și merită felicitări. Va fi foarte dificil pentru noi, dar să încercăm să facem imposibilul posibil. Trebuie să mergem în Germania și să încercăm să jucăm ca și cum am fi acasă„, a spus Wenger.

El a precizat că e dezamăgit pentru că nu le-a putut oferi fanilor o victorie. „Fanii noștri au fost fantastici în această seară (n.r. – marți seară) și sunt foarte dezamăgit că nu le-am putut oferi ce și-au dorit”, a adăugat tehnicianul.

Echipa germană Bayern Munchen a învins, marți, în deplasare, cu scorul de 3-1 (2-0), formația engleză Arsenal Londra, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Golurile învingătorilor au fost marcate de Kroos ‘7, Muller ’21 și Mandzukici ’77, în timp ce pentru englezi a înscris Podolski, în minutul 55.