Visul lui Răzvan Marin a ajuns la final. Standard Liege a fost umilită de Ajax în returul de la Amsterdam

Standard Liege, echipa pentru care evoluează Răzvan Marin, a fost eliminată din turul III preliminar al Ligii Campionilor de Ajax Amsterdam. După 2-2 în Belgia, „lăncierii” s-au impus cu un sec 3-0 pe „Johan Cruijff Arena”. Mijlocașul român a fost integralist în partida retur.

Veteranul Klaas-Jan Huntelaar a deschis scorul după o jumătate de oră, din pasa argentinianului Tagliafico. După alte patru minute, Ajax a lovit din nou, prin fundașul De Light. Standard nu a reușit să se trezească, iar gazdele au risipit orice emoție în primul minut al părții secunde. Neres a marcat pentru 3-0, din pasa lui Tadic, iar belgienii erau la pământ. Cu un avans considerabil pe tabelă, olandezii au lăsat garda jos, iar Standard a ratat câteva ocazii. Până la final nu s-a mai înscris, astfel că Ajax s-a calificat cu scorul general de 5-2.

Ajax va înfrunta Dinamo Kiev în playoff-ul Ligii Campionilor. Ucrainienii au eliminat Slavia Praga în turul III, echipa lui Alexandru Băluță. Atât Standard, cât și Slavia, vor merge direct în grupele Ligii Europa, după ce au câștigat Cupele interne.

Publicat: 14 08. 2018, 23:22
Actualizat: 14 08. 2018, 23:23