VISEAZĂ‚!

Cu un gol și o pasă de gol, Wayne Rooney a fost singurul jucător de la Manchester care s-a pus în calea „dragonilor” sud-americani.

Greu a digerat Sir Alex Ferguson prima repriză a meciului de aseară, când „diavolii” lui Manchester s-au transformat în „mielușei” chiar pe „Old Trafford”. Iar ca meniul să fie complet, portughezii au venit cu „Ceapă” la ei.  Este supranumele uruguayanului Cristiano Rodriguez, cel care a pedepsit defensiva adormită a gazdelor încă din minutul 4, totul după o pasă greșită a lui Cristiano Ronaldo! Surpriză? Nu prea, ținând cont de lecția de fotbal care a urmat, tridentul ofensiv Lisandro – Hulk – Rodriguez zburdând pe lângă Vidic și compania. Norocul englezilor s-a numit însă Bruno Alves, care l-a „servit” ideal pe „tăticul” Rooney (n.r. – soția sa, Colleen, a anunțat că este însărcinată chiar în ziua meciului) pentru 1-1. Ce soartă pentru stoperul lusitan, curtat insistent de Barcelona și Real Madrid…!

Final de infarct

Senzația de nedreptate s-a accentuat în minutul 85, atunci când câlcâiul lui Rooney și golul lui Tevez au dărămat pe moment tot ce construiseră portughezii un meci întreg. Jucătorii lui Ferreira au găsit însă resurse pentru o ultimă zvâcnire ofensivă, pe filieră argentiniană, rezerva Mariano Gonzalez fructificând pasa conaționalului Lucho. Un 2-2 mai aproape de adevăr, sentința se va da pe „Dragao”!

Săpunaru – Ronaldo, meci nul

Sesizând o mutare câștigătoare, Ferguson a început meciul cu Ronaldo pe partea stângă, față în față cu Săpunaru, considerat de englezi „veriga slabă” a lui Porto. N-a fost deloc așa, românul punându-l la respect pe portughez încă din start, cu o intrare la limita regulamentului.

Publicat: 08 04. 2009, 08:41
Actualizat: 08 04. 2009, 08:50