UNIC în istoria Ligii?** Performanță fabuloasă reușită de CFR în fața lui Galatasaray

CFR Cluj a obținut o remiză uriașă pe terenul celor de la Galatasaray, scor 1-1, rezultat ce-i clasează pe ardeleni pe locul 2 în grupa H. Având un avans de un punct față de Braga și având, de asemenea, avantajul meciului direct (2-0 în Portugalia) CFR păstrează șanse extrem de importante la calificarea în „primăvara” Ligii.

Pe o ploaie torențială și un teren aproape impracticabil, clujenii s-au luptat admirabil în Turcia și au reușit să reziste mai bine de o oră în inferioritate numerică. Aguirregarray a fost eliminat în minutul 28, Felgueiras s-a evidențiat la penalty-ul lui Melo din minutul 35 și abia pe final Galatasaray a izbutit să înscrie prin Burak Yilmaz.

Chiar dacă golul gazdelor a venit târziu, minutul 77, elevii lui Terim au dominat autoritar jocul. Statistica oficială a UEFA demonstrează acest lucru: 60% posesie, 23 de șuturi dintre care 7 cadrate și 9 cornere sunt cifrele care arată că turcii s-au aflat la la conducerea ostilităților. De fapt, CFR a trimis un singur șut pe poarta lui Muslera, dar mingea nu a plecat din piciorul vreunui jucător al echipei române: devierea din minutul 19 a lui Dany Nounkeu, balon ce a intrat în poartă, este singura minge care a prins spațiul porții turce. În afara de asta, clujenii au mai avut doar 3 șuturi spre poarta lui Muslera.

În etapa a patra din faza grupelor CFR va susține meciul retur cu Galatasaray, apoi urmează în ordine partidele cu Sporting Braga și Manchester United.

Publicat: 24 10. 2012, 09:52
Actualizat: 24 10. 2012, 10:06