Trombetta are probleme de efectiv înaintea partidei cu Bordeaux

După ce i-a pierdut rând pe rând pe Minteuan, Didi sau Ruiz, toți accidentați, și pe Trică, suspendat, CFR Cluj are probleme în a trece pe foaia de joc a meciului cu Bordeaux 18 jucători. Dacă primul unsprezece de mâine seară al campioanei este destul de clar, Trombetta fiind decis să utilizeze, cu un amendament – Dani în locul suspendatului Trică-, aceeași echipă folosită în Franța, în meciul tur, clujenii se află în imposibilitatea de a trimite șase jucători de câmp pe banca de rezervă, având doar cinci valizi la dispoziție. În atac, tehnicianul italian trebuie să se descurce doar cu Yssouf Kone, singurul vârf disponibil la ora meciului, iar la capitolul schimbări, Trombetta stă destul de prost.

Dacă evoluția scorului îl va obliga să modifice tactica din mers pentru a ataca, acesta are puține soluții la îndemână. Oamenii pe care ar urma să se bazeze au puține minute jucate în Liga Campionilor sau deloc. Singurele mutări ofensive la care poate apela antrenorul campioanei sunt Deac, Prette și Emmanuel Kone. Dacă ultimul a mai evoluat preț de câteva minute în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa, Deac și Prette sunt complet străini de această întrecere, ultimul nefiind folosit constant nici măcar în campionat. Astfel, Trombetta va fi nevoit să completeze foaia de joc cu trei portari, unul titular și două rezerve!

L-au pierdut pe Rame!

Înaintea partidei pe care Bordeaux o va disputa la Cluj, în Liga Campionilor, vicecampioana din Hexagon a capotat pe terenul lui Nancy, scor 0-1. Deși au dominat teritorial, oaspeții s-au văzut înfrânți de reușita lui Hadji (69), marocanul speculând o eroare defensivă a lyonezilor. Iar ca tacâmul să fie complet, Laurent Blanc i-a pierdut și pe Rame (foto) și Ducasse, accidentați. Vor reveni, în schimb, pentru meciul de mâine, Carlos Henrique și Tremoulinas, aceștia făcând parte din lotul anunțat de Bordeaux pentru partida cu CFR. (Vlad Economu)