Thomas Tuchel i-a șocat pe reporteri după Manchester City – Bayern Munchen 3-0: „A fost foarte distractiv!”. Antrenorul bavarezilor râdea în timpul meciului, când echipa sa era spulberată | FOTO

Thomas Tuchel i-a socat pe reporteri dupa Manchester City - Bayern Munchen 3-0

Thomas Tuchel le-a transmis reporterilor după eșecul din duelul Manchester City – Bayern Munchen 3-0 că „a fost foarte distractiv” să își vadă elevii la treabă în sferturile de finală din Liga Campionilor. Și nu a glumit, deoarece când echipa sa avea deja un handicap de trei goluri pe tabelă, Tuchel a fost surprins la marginea terenului cu zâmbetul până la urechi.

O înfrângere usturătoare poate fi și distractivă! Thomas Tuchel i-a șocat pe reporteri după Manchester City – Bayern Munchen 3-0

Manchester City a spulberat-o pe Bayern Munchen în manșa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, scor 3-0 pe Etihad, iar la finalul partidei Thomas Tuchel i-a șocat pe reporteri și a spus că a fost un meci distractiv.

Manchester City a dominat jocul de la un capăt la celălalt. Rodri a deschis scorul în minutul 27, cu o execuție splendidă din afara careului, după care, în repriza secundă, pe lista marcatorilor și-au mai trecut numele Bernardo Silva și Erling Haaland. Bayern nu a izbutit să înscrie nici măcar un gol, astfel că înaintea manșei retur mai are șanse foarte mici pentru o eventuală calificare în semifinalele competiției.

În ciuda rezultatului indicat de tabelă, care cu siguranță nu mulțumește niciun fan Bayern Munchen din întreaga lume, Thomas Tuchel s-a distrat în timpul partidei și nu s-a ferit să le transmită asta și reporterilor după meci:

„Cred că meritam măcar un gol. Am primit unul sau două goluri în plus, dar cred că jucătorii noștri au fost puțin lipsiți de încredere și de formă. Desigur, rezultatul este amar pentru noi.

M-am îndrăgostit puțin de echipa mea astăzi pentru felul în care a jucat. Chiar dacă sună ciudat, a fost foarte distractiv”, a declarat Thomas Tuchel la finalul jocului, potrivit Uefa.com.

Și Thomas Tuchel nu minte. Chiar s-a distrat! În minutul 85 al partidei Manchester City – Bayern Munchen, când tabela de marcaj indica scorul de 3-0 pentru „cetățeni”, antrenorul echipei bavareze a fost surprins la marginea terenului cu zâmbetul până la urechi. Imaginea s-a viralizat pe rețelele de socializare.

Nu și-a pierdut speranța înaintea meciului retur

Returul de pe Allianz Arena este programat miercurea viitoare, 19 aprilie, de la ora 22:00. Bayern Munchen va avea o misiune extrem de dificilă, însă are capabilitatea de a înscrie cel puțin trei goluri în poarta lui Manchester City. Rămâne, însă, de văzut cum se vor descurca elevii lui Thomas Tuchel din punct de vedere defensiv, având în vedere forța de atac pe care o arată și echipa lui Pep Guardiola.

Tot după meciul de marți seară, Thomas Tuchel a lăsat de înțeles că nu și-a pierdut speranțele în privința calificării:

„Le-am transmis jucătorilor mei să nu se gândească la rezultat. Nu spune povestea acestui meci. Aceasta va fi provocarea noastră, de a ne concentra asupra lucrurilor pe care le-am făcut bine. Am jucat cu personalitate și curaj. Nu am primit recompensa pe care o meritam pentru efort”, a adăugat antrenorul lui Bayern.

Publicat: 12 04. 2023, 09:02