Thibaut Courtois și Alisson, gafe incredibile în Liverpool – Real Madrid!

Mohamed Salah of Liverpool celebrates scoring a goal after making it 2-0 after a mistake by Real Madrid Goalkeeper Thibaut Courtois Liverpool v Real Madrid, UEFA Champions League, Round of 16, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 21 Feb 2023,Image: 757660998, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no

Thibaut Courtois, portarul belgian în vârstă de 30 de ani al lui Real Madrid, a comis o gafă uriașă în meciul cu Liverpool.

Thibaut Courtois, gafă incredibilă în Liverpool – Real Madrid! Mohamed Salah a profitat și a înscris fără probleme

Partida dintre Liverpool și Real Madrid se joacă acum, în cadrul primei manșe a optimilor Ligii Campionilor, pe Stadionul Anfield. Meciul poate fi urmărit LIVE AICI. Returul va avea loc pe 15 martie, de la ora 22:00, pe „Santiago Bernabeu”.

Liverpool a deschis scorul încă din minutul 4, prin Nunez, din pasa lui Salah.

După doar zece minute, atacantul egiptean în vârstă de 30 de ani și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj după o gafă incredibilă a portarului de la Real Madrid.

Thibaut Courtois a respins, în primă fază, cu genunchiul, însă în încercarea de a respinge și mai departe a căzut și Mo Salah a profitat și a venit în viteză, trimițând mingea direct în poarta madrilenilor.

Portarul belgian a gafat chiar sub ochii lui Istvan Kovacs, arbitrul român delegat să arbitreze partida dintre Liverpool și Real Madrid. Alături de el au fost delegați asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, iar arbitru de rezervă, Horațiu Feșnic.

Vinicius i-a mai spălat din păcate lui Thibaut Courtois, în minutul 21, din pasa lui Karim Benzema, și apoi, în minutul 36, după o gafă a portarului lui Liverpool. Alisson, portarul brazilian în vârstă de 30 de ani, a vrut să degajeze, însă a șutat slab direct în piciorul lui Vinicius, iar atacantul madrilenilor a restabilit egalitatea.

Echipele de start în Liverpool – Real Madrid

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Bajcetic – Salah, Gakpo, Nunez
Rezerve: Adrian, Kelleher, F. Carvalho, D. Jota, Elliot, Firmino, Jones, Keita, Matip, Milner, Oxlade-Chamberlain, Tsimikas
Antrenor: Jurgen Klopp

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Rudiger, Alaba – Valverde, Camavinga, Modric – Rodrygo, Benzema, Vinicius Junior
Rezerve: Lunin, Arribas, Asensio, Ceballos, Nacho Fernandez, Hazard, Kroos, Lucas, Martin, Odriozola, Rodriguez, Vallejo
Antrenor: Carlo Ancelotti

Publicat: 21 02. 2023, 22:32
Actualizat: 21 02. 2023, 22:58